Aerobic nebo zumba? V čem se liší a pro koho se hodí

ručník na cvičení

Zumba i aerobic jsou pohybové aktivity, které mají mnoho společného. V řadě aspektů se však i liší. Pro koho jsou vhodné a proč?

Proč se vyplatí sportovat

Pohyb je pro člověka přirozený. Pohyb vyžaduje určitou svalovou činnost. A ta patří k základním lidským projevům.

Zumba i aerobic patří shodně k velmi oblíbeným pohybovým aktivitám, které patří do volnočasového spektra. Společné mají především to, že jsou populární mezi ženami. Ty využívají pohyb k vylepšení vlastních schopností a dovedností, ale také za účelem zvýšení fyzické kondice a zhubnutí. Dobrý savý ručník na cvičení se vyplatí v obou případech.

Pohybové aktivity obecně tak v konečném důsledku významně prospívají našemu zdraví. Lze tím významně předcházet bolestivým stavům zejména v oblasti svalů a kloubů.

V čem se liší zumba od aerobicu

Pokud si nepřipadáte příliš pohybově talentovaní, jednoznačně volte zumbu. Ta v sobě propojuje aerobic a latinskoamerické tance.

Lektoři se shodují na tom, že se jedná o aktivitu založenou na v zásadě nepřirozených pohybových vzorcích. Všichni se je zpravidla proto musejí nejprve učit. Nikdo tedy nemá nevýhodu a odpadá atribut studu v kolektivu, pokud někomu kroky nejdou.

Navíc lze tvrdit, že se zumba prakticky nedá provádět technicky špatně. Už z podstaty tohoto cvičení je cílem nikoli cvičence drilovat, ale vybudit v z nich radost z pohybu.

Naopak aerobic přináší sestavu, která je na přesnost poměrně komplikovaná. Kolektiv se tak rychle vyselektuje a záhy se ukáže, komu pohyb příliš nejde. Pozor, zumba však rovněž dokáže být zejména pro netrénované jedince překvapivě náročná fyzicky, ačkoli působí velice jednoduše.

Účelem zumby navíc podle odborníků rozhodně není se fyzicky zcela zničit. Pokud vám to vyhovuje, můžete si celou sestavu odcvičit i ve volnějším tempu, hodí se tak pro seniory či fyzicky méně disponované jedince. Pro osoby s vyšší nadváhou se však tento sport nehodí.

zumba

Co má zumba a aerobic společného

Shodně obě cvičení vám pomohou efektivně spálit tuky, vytvarovat postavu a zbavit se psychické únavy. Za rytmu hudby si úžasně odpočinete.

Oba typy aktivit lze taktéž zahrnout pod souhrnné označení aerobní aktivity. To jsou ty, u nichž svaly pracují za přítomnosti kyslíku. Rovněž se za těchto podmínek odehrávají veškeré metabolické procesy. Tělo se tedy nedostává do stavu tzv. kyslíkového dluhu.

Jinými slovy v principu budete sportovat při nižší zátěži, ale po delší čas. Takové cvičení vede k vysoce efektivnímu spalování tuků a současně i ke zvýšení vytrvalosti.

fitness činky

Rovněž lze obě cvičení zefektivnit přidáním zátěže. Ostatně fitness činky patří k základním posilovacím pomůckám.

Činky na aerobic podobně pro jiné dynamické aktivity by měly být ty s pevnou váhou. Zpravidla jejich hmotnost nepřesahuje 5 kilogramů. Vyrábějí se velmi často s potahem z molitanu či z vinylu. 

Kromě klasických činek na cvičení lze rovněž využít zátěže na nohy a zápěstí. Napomáhají k efektivnějšímu posilování svalstva. Jejich hmotnost se opět pohybuje do 5 kilogramů.