Anhydritové podlahy jsou ideální pro podlahové topení

samonivelační potěr

Podlahové topení je stále oblíbenější. Pro jeho instalaci se rozhodují nejen majitelé nově stavěných nemovitostí, ale také ti, kteří se rozhodli pro rekonstrukci svého stávajícího domu. Není se čemu divit, protože z podlahy sálající teplo vytváří velmi příjemnou atmosféru. Základem pro podlahové topení je ovšem kvalitní anhydritová podlaha. Proč právě ona?

Lité podlahy pro podlahové topení

Pro podlahové topení jsou anhydritové podlahy ideální. Je to dáno zejména tím, že lité podlahy trubky dokonale obalí a vyplní veškeré dutiny, což betonová podlaha neumí. Vyrábějí se ze disíranu vápenatého zbaveného dvou molekul vody. V praxi se ujal název anhydritové podlahy, přičemž „anhydros“ znamená řecky „bez vody“. Vyznačují se mnohými pozitivními vlastnostmi, kterými předčí běžnou betonovou podlahu. Není divu, že v současné době je anhydritovým podlahám věnována větší pozornost.

Rychlost pokládky zjednoduší stavební práce

Lité podlahy nepotřebují stěrku, jsou rychleji zhotovené a díky konzistenci hmoty také naprosto rovinné. Klidně mohou být i finální podlahovou vrstvou. Už 48 hodin po realizaci podlahy je možné po ní chodit a po pěti dnech ji lze částečně zatížit. Při pokládce je samozřejmě nutné dodržet základní pravidla s tím spojená – minimální teplota v místnosti by měla dosahovat 5 °C a maximální teplota 30 °C. Při tuhnutí anhydritu by se mělo zabránit průvanu a přímému slunečnímu záření. Při vysoké vzdušné vlhkosti se provádí nárazové větrání.

Pro teplovodní i elektrické podlahové topení 

Samonivelační potěr se hodí pro podlahové topení teplovodní i elektrické. Pro teplovodní podlahové vytápění se nejčastěji používá anhydritová podlaha o tloušťce 55 milimetrů, pro elektrické podlahové vytápění stačí tloušťka 45 až 50 milimetrů. Tím, že anhydrit bez jakýkoliv mezer obalí vodiče topení, zajistí optimální přenos tepla.