Ceny nemovitostí na Ostravsku a jak prodat úspěšně byt

Bytů je v Ostravě

Nemovitosti v Ostravě a jejím nejbližším okolí, jak vyplývá údajů realitních kanceláří, v současné době stagnují. Jaká je situace na trhu a jaké prognózy vývoje můžeme očekávat v následujícím období?

Aktuální bytová situace na Ostravsku

V roce 2017 po období zdražování, které bylo markantní hlavně v roce 2016, došlo ke stagnaci cen. Důvodem je především pokles zájmu nakupujících. Za tím stojí zejména nevýhodné podmínky poskytování hypoték. Přesto se ale dá říct, že poptávka i nyní převyšuje nabídku.

Bytů je v Ostravě

Bytů je v Ostravě a přilehlém regionu nedostatek a bezesporu tomu nahrává i porovnání se zbytkem republiky. Ostravsko totiž v pomyslném souboji jednoznačně vítězí z hlediska cen. V kraji se najdou přirozeně i finančně nákladnější lokality jako například Opava, dražší jsou také byty na prodej v samotné Ostravě.

Celkově je ale v kraji levněji než v ostatních koutech naší vlastí. Pro ilustraci: V aktuálních nabídkách realitních kanceláří se můžete setkat například s prodejem bytu o výměře cca 50 m² v lokalitě Ostrava – Hrabůvka za cenu asi 1 000 000 Kč.

Největší zájem je o nemovitosti právě ve zmiňované Opavě. Z pohledu atraktivity bydlení si špatně nevede ovšem ani Frýdlant nad Ostravicí, který je oblíbený zejména z titulu rekreačních aktivit. Kdo si naopak přeje primárně ušetřit, rozhodně by měl zvažovat pořízení vlastního bydlení na Bruntálsku.

Z hlediska dispozice bytu přitom odborníci nevidí přílišné rozdíly. Velmi dobře se daří prodat jak nejmenší garsonky, tak i větší byty třípokojové. Je to proto, že mladé rodiny myslí na budoucnost a s pořízením dětí nechtějí řešit stěhování do většího, ani rozsáhlejší rekonstrukci.

Navíc se experti shodují, že stále větší počet lidí nechce byt pořídit jen pro vlastní potřebu k běžnému užívání. 

Jak investovat do nemovitostí

Z nemovitostí se stávají nesmírně populární investice. Je ale potřeba si uvědomit, že i tento typ investování má svoje limity. Masivní zájem tak stvořil celou řadu polopravd a mýtů, které investice do nemovitostí opřádají.

Bytů je v Ostravě

Rozhodně tak, jak dokládá současná situace nejen na Ostravsku, neplatí, že ceny bytů neustále porostou. Pokles je v několikaletých cyklech očekávatelný a jedná se o zcela normální ekonomický jev.

Konkrétní vývoj záleží opět hlavně na lokalitě, v určitých oblastech může být pokles cen výraznější. Je tedy dobré si při prodeji udělat realistickou představu o stávající situaci, přičemž k vytvoření cenového odhadu vám rozhodně nebudou stačit kusé informace získané z médií nebo na internetu.

Počítat musíte navíc nově také s tím, že kupující může požadovat o 4 % nižší cenu. To je způsobeno změnou v platbě daně. Kupující totiž musí zaplatit právě daň z nabytí nemovitosti. Úskalím je i pořizování nemovitostí přes realitní kancelář, jelikož ta si napočítá několik procent provize.

Určitým řešením, jak se vyhnout poplatku realitní kanceláři je využít – realitní seznamku ZipHome.cz, kde jednáte přímo s kupujícím, bez zbytečných prostředníků. Kupující má zároveň jistotu, že jedná s ověřeným prodávajícím a kupuje nemovitost bez skrytých nedostatků.