Chataření opět v módě

Chaty v okolí Ostravy

V minulosti bylo zvykem, že skoro každý druhý obyvatel České republiky vlastnil chatu. Lidé se tak v pátek sbalili na celý víkend a odjeli relaxovat. Ve změnou doby se také změnily návyky, takže chataření na několik let opadlo. 

Chaty tak začaly být nepopulární a začaly chátrat. Nebyl nikdo, kdo by se o ně staral. Začaly se stávat pravidelnou součástí dědictví a jejich cenová hodnota šla dolů. Na trhu tak byly k dispozici za opravdu směšné částky. 

V současné době se však k chataření vrací více a více lidí.  Majitelé se však dělí do dvou zcela odlišných skupin:

  • Rekreanti – každý rekreant si zakoupí chatu pro vlastní potřebu. Největší zájem o chaty mají obyvatelé každého velkého města, kteří si chtějí odpočinout od svého zajetého stereotypního života, špinavého ovzduší a přeplněných ulic. Zároveň mají nemovitost, o kterou se mohou starat, protože ve městě mají většinou byty pronajaté. Výhodou také bývá dostatečný prostor pohybu pro děti, kterým také do budoucna něco zanecháte.
  • Pronajímatelé – jestliže nechcete chatu využívat každý víkend, můžete si ji na čas i pronajmout od někoho, kdo ji vlastní. Když se zvýšila poptávka po chatách, zvýšil se i zájem lidí, kteří v tom viděli velice snadný způsob výdělku. Chatu si tak koupili od někoho za pár korun, upravili k bydlení a nyní ji pronajímají. Chatu tak navštěvují pokaždé, když někdo přijíždí nebo odjíždí. Velký zájem je po celé České republice, ale největší samozřejmě v horách, které nabízí možnost lyžování v zimě a tůry v létě.

Situace v okolí Ostravy

Chataření získalo velikou oblibu i v okolí Ostravy. V této lokalitě se nachází mnoho chat, které si můžete zakoupit průměrně kolem 400–500 tisíc korun. Jedná se o nabídky chat, které jsou zcela obyčejné – pár místností, sociální zařízení a veliká zahrada. 

Přibližně 2/3 z toho je možno obývat celoročně jako dům. Poslední třetina chat je obyvatelná převážně pouze v letním období. Vytápění je pouze krbem v jedné místnosti a chaty nejsou dostatečně zatepleny, aby se v nich teplota udržela během dne, kdy jste v práci. 

Více populární jsou chaty k pronajmutí, buď na dovolenou nebo například Silvestr. Chat se v okolí Ostravy v dosahu cca 30 km, nachází opravdu hodně. Ceny se odvíjí od vybavení chaty. Některé jsou totiž do modernějšího stylu včetně vířivky, plynového topení a venkovního sportoviště. 

Chaty v lokalitě Ostrava

Jiné jsou zase ponechány v původním stavu. Záleží tak pouze na vkusu jednotlivců. Chatu si však můžete také postavit. Stačí si zakoupit pozemek a začít stavět. Vše tak bude přesně podle vašich představ a v místě, kde si budete přát. 

Když se rozhodnete si vlastní chatu postavit, musíte si připravit dostatečné finance. V okolí Ostravy jsou k dispozici velké stavební plochy, jejichž cena se odvíjí od velikosti pozemku a také od lokality – pokud se pozemek nachází přímo ve městě nebo za městem.

Realitní seznamka zipHOME

Pokud se chcete podívat na aktuální nabídku chat v lokalitě Ostrava a okolí, vyzkoušejte relativně nový projekt – realitní seznamku. Cílem projektu je spojovat přímo prodejce i kupující ovšem s tím, že nabízené nemovitosti prochází prověřením, zda vše odpovídá. 

Oproti jiným podobným projektům, tak má kupující i prodávající více jistoty a zároveň šetří na poplatcích realitní kanceláři. Více informací najdete na www.ziphome.cz.