Chce vaše dítě na Vánoce herní monitor? Poradíme s výběrem

Herní LCD monitor

 Počítačové hry patří mezi nejoblíbenější zábavu mladé generace a nutno říci, že o jejich celosvětové oblibě svědčí také skutečnost, že se dokonce uvažuje o jejich zařazení do programu olympijských her. 

Ke zprostředkování dokonalého zážitku ze hry je ovšem nutné disponovat odpovídajícím herním monitorem, který by měl v každém případě splňovat některé vlastnosti, jež budou na následujících řádcích zmíněny.

S rozlišením monitoru stoupají nároky na výkon počítače

Pozornost je v každém případě nutné věnovat úhlopříčce monitoru, jež se udává v palcích. Měla by být vybírána hlavně s ohledem na to, jak daleko člověk od monitoru sedí. Minimum pro herní monitoru představuje úhlopříčka cca 22‘‘. 

Někteří lidé se snaží zakoupit monitor s co největším rozlišením, aniž by si uvědomovali, že vyšší rozlišení s sebou nese i větší nároky na výkon jejich počítače, především na grafickou kartu. 

Herní LCD monitor by měl být, proto vybírán velmi pečlivě i s ohledem na tyto parametry, aby nedošlo k tomu, že hry poběží pomaleji, než je záhodno.

Mezi herními monitory vládnou TN panely

Herní LCD monitory se rovněž rozlišují podle typu panelů. Mezi hráči je nejvíce rozšířený typ TN, jenž má velmi rychlou dobu odezvy. Záporem jsou sice horší pozorovací úhly, ale protože hráč během hraní her obvykle sedí za stolem a na obrazovku se dívá přímo, tato nevýhoda se maže. 

Dobré pozorovací úhly i vynikající podání barev sice poskytují svým uživatelům IPS monitory, protože však mají horší odezvu než TN panely, je možné je doporučit pouze pro hraní pomalejších her, jako jsou strategie nebo RPG.

Pomalá odezva vám plnohodnotnou hru neumožní

Velmi podstatným parametrem herních monitorů je rovněž doba odezvy. Při vysoké době odezvy se totiž může stát, že se obraz při rychlejším pohybu rozmazává, a proto by měl mít herní monitor tuto odezvu co nejnižší. Herní monitory mají zpravidla odezvu do 5 ms, což je vyhovující i pro hraní akčních her.

herní monitor

Digitální připojení je dnes nutností

Hráč by měl řešit i způsob připojení monitoru k počítači. V současnosti již není doporučováno nejstarší rozhraní pro připojení VGA, které zapříčiňuje zhoršení kvality obrazu a hodí se nejvýše pro kancelářské monitory. 

Jako žádoucí minimum se uvádí digitální rozhraní DVI, jež si ví rady i s rozlišeními Full HD a vyššími. V poslední době se za nejlepší považují rozhraní HDMI a Display Port, jež jsou také digitální, ale zvládají vyšší datové toky.

Z výše uvedeného je patrné, že výběr vhodného herního monitoru je záhodno si nejprve řádně promyslet. Hráč by se přitom měl orientovat rovněž podle toho, jaký typ her preferuje. 

Nároky na herní monitor pro hru herních strategií jsou přece jen odlišnější než pro hry akční. Pokud se budete držet výše uvedených doporučení, měl by být výběr vhodného monitoru výrazně usnadněn. 

TIP – Jak ušetřit za herní LCD

Znáte repasovanou výpočetní techniku? Nejde o žádné výběhové zboží s pochybnou kvalitou. Repasované herní monitory pochází z vyšších modelových řad výrobců. Do nabídky se dostaly z předváděcích akcí, ukončených leasingů či byly vráceny v zákonné lhůtě.

Před uvedením zpět do prodeje prochází náročným testováním, které odhalí případné nekvalitní kusy. Na repasované monitory máte záruku 12 měsíců, a hlavně je můžete pořídit se slevou až 60 % oproti zcela novému modelu.

Vybrat si můžete např. na inComputer.cz, kde jich mají velký výběr a každý týden se nabídka rozšiřuje.