Chytré autorádio nabídne více, než jste si kdy mysleli

Jenom těžko si někdo dokáže představit jízdu bez hudby. Jste na tom stejně? Pokud ano, jistě ve svém voze potřebujete kvalitní autorádio. Koupit v dnešní době to pravé rozhodně není nic složitého. Ne vždy tomu ale tak bylo. Pokud se podíváme do minulosti, potom je třeba říci, že tento sortiment měl poměrně zajímavou historii. Dá se říci, že ta se začala psát v roce 1932. Konkrétně tento rok je tím zlomovým, jelikož právě v tomto roce došlo k tomu, že se na výstavě rozhlasové techniky objevila značka Blaupunkt. Ta zde představila svůj lampový přijímač. Ten současné rádio sice připomínal jenom vzdáleně, ale už to byl první náznak toho, jaký bude budoucí směr. Samozřejmě kdo si dané zařízení chtěl do svého vozu koupit, musel počítat i s poměrně velkým výdajem.

Doba šla kupředu, což mimo jiné znamenalo také fakt spojený s tím, že se postupně objevovali různé inovace, které měly za cíl snížit cenu, stejně jako nabídnout lepší poslech, ale i menší velikost. Zde se rozhodně dokonale předvedla společnost Philips. Právě ta přišla s produktem, kterým bylo tranzistorové autorádio. To bylo poprvé představeno v roce 1957. Tento rok se tak stal pro tento segment doslova rokem zlomovým, jelikož právě od této doby šel vývoj celkem zajímavě kupředu. A právě díky této historii můžeme nyní využívat taková autorádia, která nás nezklamou v jakémkoliv ohledu.

Autorádia a jejich moderní technologie

Nejenom, že se jednotlivé modely autorádií vyvíjely směrem, který měl za cíl zvýšit zájem, a to hlavně s ohledem na velikost, nebo cenu. Postupný vývoj byl spojený také s tím, že autorádia nabídla celkem zajímavé možnosti s ohledem na moderní technologie. Konkrétně se jednalo třeba o displej, který nejprve nabídl jenom několik znaků, zatímco v současné době má úhlopříčku několika palců, stejně jako možnost dotykového ovládání. Dále se autorádia dočkala i inovací v souvislosti s bezpečností. A to třeba v podobě kódování, v podobě odnímatelných čelních panelů, stejně jako v podobě čipových karet. To vše bylo a je stále spojeno s tím, že je eliminován případný vpád zloděje do vašeho vozu.

Když u inovací autorádia i nadále zůstaneme, nezapomínejme na to, že u klasické možnosti naladit si FM a AM stanice současné modely nekončí. Umožní vám přehrát si hudbu, stejně jako třeba video, ale také umožní zobrazit obrázky. Nic neobvyklého nejsou autorádia s GPS, stejně jako modely, které díky své kompatibilitě nabídnou plnohodnotné propojení s vaším automobilem.

autorádio

Jaké je základní dělení?

Podívejme se společně i na to, jak můžeme současný segment přesně rozdělit a co nám vlastně nabídne. V tomto směru je určitě třeba podívat se na základní dělení, které je dnes pro většinu lidí samozřejmostí. Tou první možností je 1din autorádio. Je charakteristické především svou menší velikostí, jelikož se jedná o model, který má obdélníkový tvar. Může být v podstatě instalován do jakéhokoliv automobilu. Pokud má větší montážní otvor, a přesto je cílem umístit do něho 1din autorádia, není problémem použít redukční rámeček.

Tím druhým typem je 2din autorádio. Jedná se o model větší, kterému obvykle dominuje dotykový displej. Tato verze už může nabídnout jistotu mnoha doplňkových funkcí, stejně jako může být dobrou plnohodnotnou náhradou originálního továrního rádia. 2din autorádia jsou vhodná do automobilů, které mají k dispozici větší montážní otvor. I ten je možné upravit pomocí redukčního rámečku.

Jaké je další možné dělení?

V obou případech nezapomínejme na to, že současný segment má i dvě další dělení. Pokud se podíváme na běžnější variantu, je to univerzální autorádio. Už samotný název této kategorie poměrně dobře ukazuje, o co se bude jednat. Jde o model, který je možné instalovat do jakéhokoliv automobilu. Zde může nabídnout jak své funkce, tak i možnost základního propojení s vaším vozem. Univerzální autorádia dnes mohou být vyráběna řadou známých, i méně známých výrobců. Podobně je tomu i v druhém případě, kdy mluvíme o možnosti, kterou přináší OEM autorádio. To je charakteristické především tím, že ho vybíráme podle konkrétního vozu a jeho roku výroby. OEM autorádia totiž nabídnou možnost plné kompatibility s konkrétním vozem. A to znamená, že lze na displeji nejenom zobrazovat mnoho informací, ale znamená to také fakt, že lze skrz displej některá nastavení automobilu také celkem jednoduchým způsobem ovládat.

autorádio

Autorádio, které je chytré, má mnoho pozitiv

Stejně jako existují chytré telefony, může existovat i chytré autorádio. V čem je výjimečné a co konkrétně umí nabídnout? V první řadě operační systém, který může být spojený třeba s tím, že není jakýkoliv problém s instalací dalších aplikací a programů, které pomohou rozšířit daný model směrem, jaký potřebujeme. Řada moderních variant nabídne třeba i internetový prohlížeč, přístup na email, stejně jako nabídne hry a mnoho dalšího. Nechybí ale ani možnosti spojené například s naším automobilem, stejně jako možnost využívat couvací kamery, nebo handsfree modulu. Možností využití daného autorádia je tedy více než dost. Právě dané funkce a možnosti by mělo být to, podle čeho vybrat to pravé.

Jako dokonalé multimediální centrum

Zpět ale k tomu, k čemu má vlastně dané autorádio primárně sloužit. To hlavní, co by mělo nabídnout, je možnost přehrávání hudby. Chytrá autorádia dnes nejenom že naladí FM a AM stanice, ale umožní vám například i to, že můžete přehrávat vlastní hudební formáty. Ani tím možnosti přirozeně nekončí, jelikož stejně tak si takové 2din autorádio poradí s přehráváním videa, nebo se zobrazením obrázků. Dále nechybí řada vstupů a výstupů, kdy je možné hravě připojit flash disk, stejně jako paměťovou kartu. Pokud jste milovníkem moderní technologie, nemusí chybět ani možnost bezdrátového streamování hudby, a to z vašeho mobilního telefonu. Nic neobvyklého nejsou ani autorádia s GPS, díky kterým nejenom znáte svou polohu, ale díky kterým se také dostanete skutečně kamkoliv. To všechno jsou pozitiva, na která se rozhodně nezapomíná. A která tak z konkrétního modelu dělají doplněk vozu, který může hravě nahradit i originální autorádio z výroby. Oproti němu se mohou současné modely pyšnit nejenom lepší funkčností, ale i tím, že mohou nabídnout o příznivější ceny.

2DIN.cz

Kde nakupovat? Doporučujeme 2DIN.cz

Důležitou otázkou v souvislosti s autorádiem je také to, kde to pravé nakoupit. Co by mělo být vaším hlavním cílem? Především příznivé ceny, stejně jako bohatý výběr jednotlivých modelů, ale i jistota dobré skladové dostupnosti. To vše umí přinést jednička na poli internetových obchodů s tímto sortimentem, a to společnost 2DIN.cz. Právě její eshop doporučujeme i vám. A to pokud do svého vozu hledáte 1din nebo 2din autorádio, a to bez ohledu na to, zda má jít o univerzální model, nebo model OEM autorádia.

Dále nezapomínejme také na to, že to není jenom jistota pohodlného online nákupu. Tento prodejce vás zaujme i rozsáhlým pražským showroomem, kde můžete autorádia nejenom vidět na vlastní oči, ale máte možnost si je také vyzkoušet. K tomu přidejme i fakt, že je možné využít odborné montážní centrum, kde vaše rádio do vozu ihned nainstalují. A to třeba i na počkání. I to je jeden z hlavních důvodů, proč při koupi rádia vsadit na skutečného odborníka, který kromě sortimentu nabídne i kvalitní doplňkové služby, které přijdou vhod každému.