Čím se vyznačuje rámová dřevostavba a proč je nejoblíbenější?

Dřevostavby na klíč

Dřevostavby na klíč v posledních letech zažívají skutečnou renesanci. Zejména pak konstrukční systém, který se nazývá rámová dřevostavba. Čím je vlastně specifická a proč si ji oblíbilo tolik majitelů novostaveb? 

Na první pohled k nerozeznání

Rámová neboli sendvičová dřevostavba je po jejím dokončení naprosto nerozeznatelná od zděného domu. Ve statistikách se uvádí, že v současné době tento typ konstrukce představuje až osmdesát procent všech stavěných dřevostaveb. Tento dům si zkrátka a jistě získal přízeň mnoha zájemců o vlastní bydlení. Pokud jste v zahraničních médiích slyšeli pojem two by four, jistě se jedná o tento typ stavby. Jeho název je odvozený od používaných sloupků o rozměrech dva krát čtyři palce. 

Rychlá a levná stavba

Mezi největší výhody této konstrukce patří zejména finanční dostupnost. I proto jsou katalogy stavebních firem těchto domků doslova plné. Typové domy jsou finančně dostupné, navíc se stavějí velmi rychle. Nejlevnější variantou rámové dřevostavby je pak staveništní montáž. U této konstrukce se dům staví přímo na staveništi. Jako první se staví konstrukce tvořená sloupky, k té se postupně přidává velkoplošný konstrukční materiál. Tato forma stavby se hodí i tam, kde nemůže přijet těžká technika. 

Hrubá stavba do tří dnů

Pokud máte pozemek, ke kterému je možné se přiblížit pomocí jeřábu a kamiónu, můžete zvolit panelovou výstavbu. Také tento typ rámové dřevostavby je finančně velmi dostupný. Navíc získáváte jednu podstatnou výhodu – a tou je čas. Zatímco staveništní montáž je závislá na počasí, panelová výstavba je extrémně rychlá. Stačí vám dva až tři dny krásného počasí a hrubá stavba je na světě. Dům je tak vyroben v suché hale, na místě je pak jen smontován. Skvělé, nemyslíte? 

Je libo něco menšího?

Přemýšlíte o bydlení v menších prostorách? Minimalismu vyšla vstříc také konstrukce dřevostaveb, která se nazývá modulární. Jak to vlastně funguje? Prostě a jednoduše se vše vytvoří v hale. Na místo pak jeřáb přemístí již hotové moduly. 

Rámové dřevostavby mají mnoho možností, snad i proto jsou stále oblíbenější.