D-Sub konektor máte doma nejspíš i vy

D Sub

D-Sub (D-subminiature) konektory jsou v dnešním světě ještě stále poměrně běžné. Název označuje skupinu konektorů, které se používají pro přenos elektronických signálů, typicky mají 9, 15, 25, 37 či 50 vývodů. Pokud ho doma máte, pravděpodobně v počítači či na monitoru. V počítačích se totiž používá právě pro připojení zobrazovací jednotky.

Zajímavostí je, že když byly D-Sub konektory představeny, byly jedněmi z nejmenších konektorů, které se tehdy v počítačích používaly. Dnes, v době USB-C, už je to poněkud úsměvné. Stále ale mají své využití.

Na co všechno se D-Sub konektory využívaly a využívají?

Konektory z řady D-Sub mají skutečně bohaté využití, posuďte sami:

Komunikační porty

Znáte konektor RS-232? Toto komunikační rozhraní také patří do rodiny D-Sub. Využívaly ho už staré počítače IBM a Apple Macintosh. Najdete ho nejen na počítačích, ale také na modemech a dalších zařízeních pro komunikaci.

Výstup video signálu

Jak jsme zmínili v úvodu, D-Sub konektory se dnes často vyskytují na monitorech. On totiž i tolik známý konektor VGA pro přenos analogového videa patří pod D-Sub. Schválně se podívejte na váš počítač či monitor, modrý konektor s 15 otvory (piny) – tři řady po pěti – tam určitě najdete.

Pro vysvětlení: U D-Sub konektorů rozeznáváme samčí a samičí konektory. Samčí mají otvory a samičí piny, které se do otvorů zasouvají.

Porty na herních konzolích

Dnes už je to spíše minulost, protože máme všudypřítomné USB, ale joysticky a herní ovladače se dříve připojovaly přes GamePort, tedy D-Sub konektor DA-15. Našli byste ho v mnohých starších herních konzolích.

Dříve se využíval také pro připojení tiskáren (pod názvem LPT port), dnes už na to máme opět USB. Své využití však má dodnes. Stále existuje spousta zařízení s D-Sub konektory, hlavně těch specializovaných, která nejsou určená pro běžnou veřejnost. Lidé pohybující se v oblasti elektroniky, inženýrství, vojenské techniky apod. jistě dobře ví, o čem mluvíme. A kde D-Sub konektory koupit?

Bohatou nabídku D-Sub konektorů najdete online

Pokud sháníte D Sub konektory, určitě zavítejte do e-shopu Tme.eu. Jde o obchod společnosti TME (Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.) s hlavním sídlem v polské Lodži. Právě odsud již dlouhá léta putují zásilky do nejrůznějších koutů světa včetně sousední České republiky. TME se od roku 1989 vypracovala na významného dodavatele elektronických součástek, a kromě jiného má v nabídce právě konektory D-Sub.

V e-shopu zakoupíte zástrčky a zásuvky D-Sub, kompletní zástrčky, ale i samostatné krytky, případně adaptéry a příslušenství. V nabídce je mnoho různých typů, velikostí a provedení, takže si určitě vyberete. Nápomocný vám bude filtr přímo na dané stránce, pomocí něj se v široké nabídce zorientujte. Bez něj to raději ani nezkoušejte, jinak vás čeká pátrání po téměř 150 stránkách plných výrobků. Jak jsme říkali, sortiment TME je vážně bohatý.