Dobré řešení pro osvětlení dětského pokoje

lustry

Rodiče si zakládají na perfektním vyšňoření dětských pokojů. Kdo by svým ratolestem nedopřál to nejlepší? Všechno sladěné do veselých barev, stěny ozdobené motivy z pohádkových a zvířecích světů, na zemi koberečky a na stropě pečlivě vybraná svítidla.

Pěkný vzhled i bezpečnost

Do pokojů určené dětem se nehodí příliš členité lustry, které jsou navíc hodně těžké. Však víte, jak musí malí zvědavci všechno zkoumat zblízka a nic nenechají na pokoji. Estetické sladění určitě patří mezi důležité faktory výběru, ale zároveň zohledněte i bezpečnost a funkčnost. Záleží na správném rozmístění, aby se kluci a holčičky nedívali rovnou do světla. Také se zaměřte na velikost místnosti, okna, vybrané barvy stěn, podlah a nábytku. Nevystačíte pouze s jedním kusem na svícení, protože se zde dělá několik činností najednou. Jiné světlo se potřebuje na hraní, na čtení a podobně. Určitě nezapomeňte na centrální svítidlo. U nízkých stropů zkuste přisazené typy. Upřednostněte rozptýlené světlo.

Lampičky na čtení a psaní

Ke každé dětské posteli patří alespoň jedna lampička. Intenzita žárovky se vybírá s ohledem na věk dítěte. Malým kupujte méně svítící, aby se jim lépe usínalo. Určitě nic nezkazíte pořízením druhu s pohybovým senzorem. Ani psací stoly se neobejdou bez lampy. Seženete různé barvy. Ideálním řešením je možnost manipulování a posouvání po stole. Ohebné kloubové rameno umožní nastavení sklonu světla, aby nedošlo k zastiňování psací plochy.

Pravákům dejte lampu na levou stranu, levákům na pravou. Žárovka by měla být celá schovaná v neprůsvitném stínidlu, aby nedocházelo k oslňování. Postavte ji tam, kde nehrozí spadnutí, tedy na rovnou a pevnou plochu. Ozařování plochy stolu nastavte z výšky přibližně třicet centimetrů, ale odvíjí se podle výšky dítěte. Vyhněte se dlouhým kabelům a také stolním lampám, které se hodí spíše až teenagerovském věku.