Dopravní značka „Zimní výbava“ stále v platnosti

povinné ručení

I když od roku 2011 platí na českých silnicích v zimním období a za nepříznivých klimatických podmínek povinnost zimních pneumatik, značka „Zimní výbava“ tím platnosti nepozbyla a setkáváme se s ní i nadále.

V Moravskoslezském kraji se objevuje nejčastěji v okrese Bruntál a Frýdek-Místek. V principu nám tato značka říká, že po označené komunikaci nemůžeme v daném období (neuvádí-li dodatková tabulka jinak) pokračovat v jízdě, nemáme-li povinnou výbavu. Nezáleží na tom, že venkovní teplota překročila sedm stupňů, ani že je nebe bez mráčku. Kraj či obec na základě zkušeností rozhodly, že je na těchto úsecích větší pravděpodobnost výskytu nebezpečí, například pozůstatků neroztátého sněhu či ledu, a tak je na místě jim věřit.

Zimní výbava a pojištění auta

I když pojišťovny nijak řidiče, kteří nedbají zákona a jezdí na letních pneumatikách celoročně, netrestají, problém by mohl vzniknout v případě nehody. Pokud by z policejního protokolu jasně vyplývalo, že nehoda byla viníkem způsobena na základě absence zimních pneumatik, hrozí mu ze strany pojišťovny, s níž má uzavřené povinné ručení, postih až do výše částky, kterou by vyplácela poškozenému. Takovému scénáři se ale pojišťovny snaží předcházet. Kooperativa nabízí svým klientům výhodnější havarijní pojištění v případě, že se k používání zimní výbavy výslovně zaváží.

Povinné ručení vás nezruinuje

Nejen nabídku povinného ručení od Kooperativy naleznete v přehledném srovnání na webové stránce 123ruceni.cz. Při všech výdajích, které v souvislosti s provozem auta vznikají, se vždy hodí každá ušetřená koruna. A i když, s ohledem na svou vlastní bezpečnost, nebudeme v případě kvalitních zimních pneumatik upřednostňovat cenu, která je mnohdy na úkor kvality, s pojištěním je to něco jiného. Často se stává, že dvě pojišťovny nabízejí naprosto stejné služby a pojistné plnění za rozdílné ceny a spoléhají se, že na to klienti zkrátka nepřijdou. Věnujte pár minut svého času porovnáním nabídek povinného ručení, ušetřená částka vás překvapí.