Dovolená na chatě či chalupě? Ne, raději doma, zní od lidí

Stěhování v Ostravě zatím nepřichází v úvahu? Nevadí, můžete prozatím vyrazit na chalupu nebo chatu. Možná si říkáte, že jsou tyto typy ubytování nyní drahé, ve skutečnosti je však situace trochu jiná než před pár měsíci. Z posledních statistik vyplývá, že chaty a chalupy zlevňují nejen po stránce nájemného, ale také po stránce kupní ceny nemovitostí. Zkrátka a dobře začínají realitní makléři i provozovatelé těchto typů ubytování rezignovat. Nízká poptávka = nutnost zlevňovat, to je aktuální situace. 

Koronavirová popularita klesá

Když před dvěma lety dorazila i do České republiky koronavirová pandemie, většina majitelů chat a chalup se začala radovat. Tedy, z počátku nikoliv, z počátku to bylo spíše depresivní období, ovšem poté, když lidem bylo umožněno zase cestovat, se radovali z maximálních žní. Tržby rostly několikanásobně, dokonce si mohli dovolit rapidně zdražit, protože lidé na cenu nehleděli. Nyní je však situace jiná. 

Dvouleté žně, ke kterým docházelo v posledních měsících se nyní proměnily ve velký úpadek. Nejistá situace, očekávaná recese čili ekonomická krize, také zdražující se všechno, na co se podíváme. Velký, opravdu velký problém, kvůli kterému jsou mnozí majitelé chat a chalup nucení nejen zlevňovat, ale také v mnoha případech nabízet své ubytování k prodeji. 

A ani v takových případech se nemohou radovat z toho, že by na prodeji nemovitosti něco utržili. Chaty a chalupy totiž začínají klesat i svou hodnotou, jelikož je zájem o nemovitosti tak nízký, jak dlouho ne. Samozřejmě do toho nehraje ani fakt, že bankovní společnosti znemožňují vzít si úvěr, ale také i to, že se lidé bojí o budoucnost, proto šetří.

Bezbřehý ekonomický optimismus skončil

Ještě nedávno jsme mohli hovořit o takzvaném bezbřehém ekonomickém optimismu, který se však v současné době pohybuje na svém dně. Optimismus vystřídal velký pesimismus a řada odborníků tvrdí, že ještě bude hůř, a to daleko výrazněji než dnes. 

A to platí zejména pro majitele ubytovacích zařízení i pro ty, kteří se takové nemovitosti snaží mermomocí prodat.