Investiční zlato vám zaručí bezpečné a výhodné zhodnocení peněz

zlato

Disponujete volnými prostředky, které se vám ledabyle povalují na bankovních účtech nebo doma v sejfu? Možná je na čase zvážit výhodnou investici. Necháte-li své peníze dlouhodobě na účtech nebo držíte-li větší množství v hotovosti, pak v průběhu let zákonitě dojde vlivem inflace k poklesu jejich hodnoty. Abyste se tomuto jevu vyhnuli, je třeba zvážit, kam své finance bezpečně uložit. Jednou z možností je investice do nemovitostí. V takovém případě ale potřebujete už pořádné jmění. Pokud máte k dispozici jen pár desítek nebo stovek tisíc korun, pak je pro vás skvělou příležitostí nákup investičního zlata.

Jak je to s tou inflací

Za ztrátu hodnoty peněz může inflace a na celém světě neexistuje měna, která by jí nepodléhala. To, co si dnes koupíte za 10 000 Kč, za pět let už pořídíte daleko dráž. Existuje však artikl, který hodnotu vašich peněz dokáže v čase udržet. Není jím nic jiného než investiční zlato. Tento drahý kov totiž inflaci nepodléhá, takže komodity, které dnes pořídíte za jednu zlatou cihlu, nakoupíte za tuto cihličku i za několik let. Z toho důvodu dává mnoho investorů přednost nákupu zlata před uložením peněz do bankovních produktů. Ne jinak na tom je i stříbro. To si také udržuje svou hodnotu stále stejnou a navíc jsou náklady na jeho pořízení daleko nižší.

Proč roste poptávka po zlatu?

Přírodní zásoby zlata na zemi nejsou bezedné a v průběhu let se postupně stále tenčí. Dá se předpokládat, že za několik desítek let bude na naší planetě už jen minimum nevytěženého zlata. Z toho důvodu se tento kov stává vzácnějším a tím pádem po něm roste poptávka. Kdo dnes investuje peníze do tohoto artiklu, může v budoucnu docílit velmi zajímavého zhodnocení. Oproti tomu stříbra se na naší zemi nachází ještě poměrně dost, až desítinásobně více než zlata. To je jeden z důvodu, proč poptávka po investičním stříbru naopak klesá.

Na začátek vám postačí pár tisíc korun

Na trhu můžete zakoupit jak zlaté slitky, tak investiční mince. Obojí se vyrábí v různých rozměrech a gramáži. Slitky jsou k dostání od jednoho gramu a zatím stojí pouhých pár tisíc korun. Cena se odvíjí nejen od hmotnosti každého kusu, ale především od stupně ryzosti. Zajímavé pro investory jsou mimo to sběratelské mince s vyobrazením Karla IV., svatého Václava či jiných významných historických osobností. Ty jsou zpracovávány zručnými řemeslníky, kteří při jejich výrobě nesmí udělat žádnou chybu, jinak je mince znehodnocena. Zpracování těchto dukátu trvá několik týdnů za použití nejmodernějších technologií, díky čemuž jsou sběratelské dukáty vzácnější než klasické investiční mince.

DPH se zlata netýká

Nesporným benefitem investice do zlata je jeho osvobození od daně z přidané hodnoty. Díky tomu při jeho nákupu nezaplatíte státu ani korunu navíc pouze reálnou prodejní cenu. Tuto výjimku stanovuje zákon o dani z přidané hodnoty, kde jsou uvedeny veškeré podmínky, které cenný kov musí splňovat, abyste docílili daňové úlevy. Najdete zde i informace o tom, v jakém případě se vyhnete také dani z příjmu v případě, že budete se zlatem chtít obchodovat. Tyto výhody jsou velkým lákadlem pro budoucí investory, proto poptávka po zlatu neustále roste.

Stříbro tuto výhodu bohužel nemá. Jestliže jste se rozhodli investovat do stříbrných mincí nebo slitků, budete DPH muset zaplatit. Avšak protože se jedná o několikanásobně levnější kov, výsledná cena navýšená o 21% DPH bude stále přijatelná. Platí tedy, že stříbro je výhodným artiklem pro investory, kteří nedisponují velkým jměním, ale rádi by přesto své volné prostředky někam bezpečně uschovali.