Jak se krade přes Facebook

Buďte obezřetní při elektronických platbách, obecně pozor na virtuální komunikaci.

Kriminalisté odboru hospodářské kriminality krajského ředitelství v Ostravě prověřují podvod spáchaný prostřednictvím internetu. Dívka zaslala 30 korun a další údaje k platbě, byla však podvedena o 46 000 korun…

Neznámý pachatel se v srpnu nakontaktoval prostřednictvím internetu na 19letou dívku z okresu Frýdek-Místek. Vydával se za její kamarádku a požádal o zaslání 30 korun na konkrétní účet. Peníze měly sloužit k vyrovnání stavu účtu. Poškozená, aniž by si cokoli ověřila, v dobré víře učinila, co její virtuální kamarádka požadovala – přihlásila se na konkrétní stránku pod svým klientským číslem a heslem. Posléze se neznámý ozval, že by ještě potřeboval zaslat potvrzovací SMS zprávu, kterou poškozená obdržela. Dívka učinila dle instrukcí i tento krok, kdy údaje přeposlala internetem. Když si zkontrolovala svůj účet, byla jistě nemile překvapena – zjistila, že jí z něho odešla platba ve výši téměř 46 000 korun.

Neznámý pachatel je podezřelý z trestného činu podvodu. Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání trest odnětí svobody až na dva roky.

Pozor!
V této souvislosti je potřeba opakovaně upozornit na rizika spojená s internetem, sociálními sítěmi a související elektronickou komunikací. Virtuální prostředí obecně poskytuje opravdu širokou a důkladnou anonymitu, kterou dokáží někteří pachatelé využít. Zásadní je v oblasti bankovnictví nesdělovat nikomu žádné údaje, hesla a podobně. Nikdy nevíte, kdo je příjemce informace a jak s ní naloží. I když se tváří a vystupuje jako známý či kamarád, nelze tomu věřit.