Jak se vyvíjejí ceny nemovitostí na Ostravsku

ZipHOME.cz

Vyplatí se v dnešní době pořizovat vlastní bydlení? Podíváme se, jak se v současnosti vyvíjejí ceny nemovitostí v Ostravě a okolí.

Jak se vyvíjejí ceny nemovitostí

Vývoj cen nemovitostí si v posledních letech prošel strmým vzestupem, v současné fázi již ale spíše stagnuje. Na mnoha místech už ceny narazily na pomyslný strop, což se týká také Ostravy.

Zde masivně rostly ceny nemovitostí zejména mezi roky 2015 a 2017, v současné době se situace již zmírnila. Jak potvrzují experti na realitní trh, zatím nemůžeme ale očekávat ani opačný vývoj. Volných bytů v Ostravě je v současných podmínkách totiž stále málo. Pro rok 2019 se žádné dramatické změny ve vývoji cen nemovitostí neočekávají.

Současnou situaci podmiňuje hlavně horší dostupnost hypotečních úvěrů. Ta komplikuje život především mladým žadatelům. Zájemci o bydlení tak, s nadsázkou řečeno, stárnou a průměrný věk kupujícího již překročil čtyřicítku.

Mladí lidé proto současně míří spíše za nájemním bydlením, což následně způsobuje mírný nárůst cen právě v tomto segmentu, a to zejména ve velkých městech.

byt v Ostravě

Ostrava versus jiná krajská města

Pořízení bytu v Ostravě přitom ve srovnání s jinými krajskými městy vychází levněji. V roce 2017 se cena za metr čtvereční v průměru pohybovala v rozmezí 28 a 35 tisíc korun. V Ostravě se však v témže roce prodával metr čtvereční pod 20 tisíc korun.

Jedná se samozřejmě stále o průměrné ceny, protože i v tomto městě existují lokality, které jsou žádanější. Mezi kupci tak panuje zájem zejména o bydlení přímo v centru. Dalšími atraktivními lokacemi jsou Poruba či Slezská Ostrava, kde se byty prodávají i za více než dvojnásobek. Byt o velikosti 70 metrů čtverečních tady běžně přijde na více než 3 miliony korun.

Realitní makléři poukazují ještě na jedno lokální specifikum: O byt či dům v Ostravě mají zájem primárně Češi. Třetí největší město v zemi statisticky eviduje jen velmi malý počet cizinců, kteří si mají zájem pořídit vlastní nemovitost. V Praze a Brně je situace odlišná, silnou poptávku ovlivňují i zahraniční kupci.

Vývoj cen pozemků pak v podstatě v Ostravě kopíruje trh s byty. V Ostravě je napříč krajskými městy nejlevněji, nejdražší je pochopitelně Praha. Zástupci realitních kanceláří upozorňují, že pro Čechy přestává být atraktivní bydlení v satelitu a upřednostňují výstavbu vlastního domu přímo ve městě.

Ceny v okolí Ostravy

V menších městech naproti tomu lze pozorovat příznivější trend. Na Ostravsku to dokazuje například Frýdek-Místek, obdobně je tomu ale i v jiných menších městech napříč republikou, kde už dochází dokonce k mírnému zlevňování nemovitostí.

Panelákový byt o rozloze 70 metrů čtverečních ve zmíněném Frýdku-Místku se už dá pořídit ve srovnání s počátkem loňského roku cca o 100 tisíc levněji. Dnes byste za takovýto byt zaplatili 1,7 milionu korun.

Chcete si prohlédnout nabídku či poptávku po nemovitostech v Ostravě? Vyzkoušejte realitní seznamku ZipHOME.cz , kde ušetříte, budete jednat přímo s majiteli nemovitostí a zároveň bude vše prověřeno.