Jak ušetřit při nákupu notebooku pro studenta

studentský notebook

Počítačová gramotnost je již pro současný svět samozřejmostí. Mnoho studentů se tak po poradě s rodiči rozhodne si pořídit svůj vlastní notebook. Jaký by měl tento studijní pomocník být?

Jaký notebook pro školáka

Pro děti bývá počítač stále ještě značnou měrou nejen nástrojem pro vzdělávání, ale i pro zábavu. Tomu by měl odpovídat i výběr notebooku.

V případě úplně prvního notebooku se někdy rodiče obávají vyšší finanční investice. To je akceptovatelný důvod a konkrétní suma závisí hlavně na aktuálních možnostech rodinného rozpočtu. Pokud si můžete dovolit investovat více, rozhodně tak učiňte.

Notebook pro školáka by měl disponovat adekvátně odolnou konstrukcí, která zvládne i ne zcela šetrné zacházení. Dětem bude stačit plastové šasi notebooku, to by ale mělo být dostatečně tvrdé.

Myslete pochopitelně i na to, co bude uvnitř. Dítě si nejspíš bude chtít zahrát nějaké hry. Limitováni budete v tomto směru hlavně cenou. Pokud máte na notebook méně než 20 000 Kč, připravte se ohledně výkonu na kompromisy.

Notebook na hraní by měl splnit osazení alespoň procesorem Core i5 a Core i7. nebo AMD Ryzen 5 a 7. Dále vyžadujte nejméně 16 GB RAM a 1 TB HDD, případně 256 GB až 512 GB SSD.

Jaký notebook pro staršího studenta

V případě starších studentů už často nároky na hry úplně nejsou. Mladí lidé se často pohybují hlavně na sociálních sítích a od notebooku tak budou vyžadovat zejména možnost si zapsat přednášku nebo se podívat na internet.

Proto jim po stránce parametrů bude stačit méně výkonné zařízení. Pokud bude studentský notebook osazen procesorem Core i3 nebo AMD Ryzen 3 a 8 GB RAM, lze to považovat za optimální.

repasovaný notebook

Důležité je, aby měli po ruce lehký a kompaktní notebook, který mohou snadno přenášet ze školy na kolej nebo vozit domů. Protože se často váš student může ocitnout bez možnosti připojení k elektřině, ale bude muset pracovat na cestách, dbejte i na dostatečnou kapacitu baterie. Ta by měla činit alespoň 7 hodin.

Jiná situace už však nastává u studentů technických oborů, jako jsou budoucí stavaři, architekti nebo IT odborníci. Ti budou opět potřebovat přiměřeně výkonné zařízení pro běh náročnějších programů.

Proč vyzkoušet repasovaný notebook

Vhodným řešením pro školáky i studenty může být repasovaný notebook. Jde o použitý notebook, který je však v technicky zcela bezproblémovém stavu.

Nese pouze běžné známky používání, jinak je plně funkční, což dokládá i náročné testování, kterým si musejí notebooky před prodejem projít. Spotřebitel je navíc chráněn zákonnou záruční lhůtou v délce 12 měsíců. Tato zařízení pocházejí z předváděcích akcí, ukončených leasingů nebo byly vráceny v zákonné lhůtě.

Zásadní výhodou repasovaných notebooků je především nízká cena. Ta může být nižší řádově o několik desítek procent. Pokud uvážíme, že se zpravidla repasují notebooky vyšších modelových řad, takovýto nákup se jednoznačně vyplatí. Velkou nabídku repasovaných notebooků najde na Eurotech.cz.