Jak získat bitcoiny? Ukážeme vám hned 6 různých způsobů, kterými si tuto nejrozšířenější kryptoměnu dnes můžete opatřit!

Jak získat bitcoiny

Jak získat bitcoiny rychle a pohodlně? Víte, že existuje hned několik možností, kterými se k této nejpopulárnější virtuální měně dnes můžete bez větších potíží dostat? Zajímá vás, jak se od sebe jednotlivé cesty liší a která z nich by mohla být právě pro vás nejschůdnější? Pak jste tu správně! Ukážeme vám nejen to, jak si bitcoiny (BTC) můžete opatřit, ale řekneme vám také, co k tomu budete bezpodmínečně potřebovat.

Získejte bitcoiny pořízením té správné peněženku!

Pořízení speciální elektronické peněženky je krok, který byste na cestě k vaší první bitcoinové minci měli učinit nejdřív, protože bez toho nelze s BTC vůbec nakládat. Ještě před tím, než si vyberete konkrétní peněženku, ujistěte se, že je skutečně určena k transakcím právě s touto kryptoměnou. Existuje totiž i řada dalších a některé si s bitcoinem jednoduše neporadí. Jsou totiž uzpůsobeny výhradně jiným virtuální měnám, jako je například dash, litecoin či monero. Takže pozor na to!

Na výběr máte 3 základní typy

Pro nakládání s bitcoiny můžete využít tři základní typy elektronických peněženek. V čem se od sebe navzájem liší? A podle jakých kritérií byste si měli vybrat tu vaši? Není to nijak složité.

a) Online

– Patří k těm uživatelsky nejpřívětivějším. Vstupuje se do ní přes internetový prohlížeč, což je také důvodem k určité obezřetnosti. Musíte si zkrátka zvolit důvěryhodnou platformu, na které bude vaše „online“ peněženka pracovat. Ve světě kryptoměn se totiž točí velké peníze, což pochopitelně přitahuje některé hackery, kteří se pokoušejí dostat k vašim mincím. Opatrnost je tedy zcela namístě podobně, jako když pracujete s penězi ve vašem internetovém bankovnictví.

b) Softwarová

– Jde o program, který vám umožní nakládat s vašimi mincemi. Funguje mimo webový prohlížeč a jeho bezpečnost je stejně jako ovládání a celková přehlednost zpravidla na velmi slušné úrovni.

c) Hardwarová

– Nejbezpečnější typ. Jde vlastně o flashdisk, který je vhodný jak k běžným transakcím, tak i k dlouhodobějšímu uložení vašich mincí. Ty jsou minimálně do okamžiku, kdy se připojíte k síti, zcela v bezpečí.

Jak si bitcoiny můžete opatřit?

Nyní se konečně dostáváme ke konkrétním cestám, které vás přivedou k vašim prvním bitcoinovým mincím. Které to jsou?

  1. TĚŽBA
  2. BURZA
  3. SPECIÁLNÍ BANKOMAT
  4. SMĚNÁRNA
  5. ÚHRADA ZA ZBOŽÍ ČI SLUŽBU
  6. KOUPĚ OD KONKRÉTNÍ OSOBY

Těžba je cestou nejsložitější…

A proto vám ji v současnosti doporučí zřejmě jen málokdo. Jedná se o proces, při kterém jsou počítači zúčastněných těžařů kontrolovány a potvrzovány jednotlivé BTC transakce a to za pomoci speciálního programu, který se připojí k celé síti a postupně zpracovává získané informace. Je přitom řešena komplikovaná úloha a ten z počítačů, který dospěje k výsledku jako první, získá odměnu. Tou není nic jiného než bitcoin. Tento způsob se však může vyplatit jen tehdy, když BTC dosahuje vyšší hodnoty, než je cena energie, která je k jeho těžbě spotřebována. A je faktem, že jde o proces energeticky velmi náročný. Některé země, jako například Čína, se proto těžbu snaží omezit či zcela zakázat.

Zkuste raději burzu!

Zaregistrujte se u některé z burz, které s BTC obchodují. Vyberte raději takovou, která má dostatek uživatelů (známka spolehlivosti) a která si účtuje co nejnižší poplatky (provize) a můžete začít. Vše funguje na základě nabídky a poptávky, zkrátka jako na klasické burze. Pokud tedy chcete nakoupit, je nutné zadat příslušnou poptávku a ta může být dvojího druhu. Za prvé tzv. „limit“, což je poptávka po konkrétním počtu mincí za přesnou cenu. Ke koupi zde dojde až ve chvíli, kdy na vaše podmínky některý z prodávajících přistoupí. Pak je tu ještě „market“. Při něm zadáváte jen počet bitcoinů, které chcete pořídit, a systém vám už najde nabídku s momentálně nejlepší cenou. Nic složitého, že?

K dispozici máte více než 70 speciálních bankomatů

Vaše BTC mince můžete pořídit rovněž v některém ze speciálních bankomatů (tzv. bitcoinmatů), kterých je jen na území naší republiky více než sedm desítek. Velmi snadno v nich zakoupíte požadované množství bitcoinů a jediné, s čím musíte počítat, jsou obvykle o něco vyšší poplatky, než které po vás budou požadovat na většině burz.

Snadné je to i ve směnárně

Existuje celá řada online kryptoměnových směnáren, kde vám BTC ochotně prodají. Poplatky v nich jsou zpravidla docela nízké, někdy dokonce nulové. Nicméně je nutné hlídat aktuální kurz, který ta která směnárna právě nabízí a také vzít v úvahu fakt, že jsou zde v naprosté většině případů o něco větší rozdíly mezi částkou, za kterou vám bitcoiny prodají a za kterou je od vás budou případně ochotni odkoupit. Z toho totiž směnárny žijí. Je to prosté. V budoucnu však možná žádných směnáren ani nebude potřeba, pokud se vyplní slova spoluzakladatele Applu Stevea Wozniaka, který věří, že jedinou globální měnou bude už brzy právě BTC.

Nechte si v bitcoinech zaplatit!

Pokud snad někomu prodáte nějaké zboží nebo třeba poskytnete službu za úplatu a jde o člověka, který tak jako vy disponuje elektronickou peněženkou s bitcoiny, můžete zkusit požádat o úhradu v BTC mincích. V tomto případě vše záleží pouze na vzájemné domluvě a transakce může proběhnout rychle a hladce. Úplně postačí, když druhé straně sdělíte adresu vaší peněženky a o víc se nemusíte starat.

Nakupujte „face to face“

Poslední z možností je podobná té předchozí, jelikož zde také dochází k převodu mezi dvěma osobami. Existují specializované webové stránky, kde jsou uveřejňovány nabídky k prodeji či odkupu a nejbezpečnějším způsobem je v tomto případě tzv. obchod „face to face“, tedy tváří v tvář. Nejde o nic jiného, než o spárování poptávajícího s prodávajícím na základě jejich geografické polohy. Web vám jednoduše „dohodí“ někoho, kdo je vám nejblíž a s kým se tedy můžete osobně setkat a bitcoiny od něj nakoupit. Cena i případné poplatky jsou pak vždy předmětem vzájemné dohody.

Kterou cestou se vydáte?

Je zřejmé, že kromě těžby, jde ve všech případech o poměrně jednoduché způsoby, kterými si můžete BTC opatřit. Zpravidla záleží jen na vás, čemu dáte přednost a to snad jen s výjimkou bitcoinmatů, kterých přece jen není tolik, abyste na ně narazili na každém kroku. Nicméně burzy nebo takové online směnárny mohou dnes být jistě dostupné takřka každému.

Už víte, jakou cestou se k vašim prvním bitcoinům vydáte? A bude vaše počáteční koupě jen tak „na zkoušku“ nebo snad hodláte hned investovat nějakou zásadnější sumu?