Jaké plynou výhody ze silné měny?

Ať už se chystáme na dovolenou nebo obchodujeme se zahraničními partnery, vždy nás bude zajímat kurz měn. Sledovat můžeme kurzy online, což je asi nejjednodušší možností. Všimnout změn si můžete například také ve směnárnách, pokud okolo některé chodíte. Asi nejvíce nás zajímá vývoj eura, protože nejčastěji cestujeme a obchodujeme v rámci Evropské unie. Jak nás mohou změny kurzu pozitivně ovlivnit?

Dovolená

Pokud jedeme na dovolenou, sledujeme většinou kurz eura. Drtivá většina Čechů, kteří cestují na dovolenou do zahraničí, cestuje v rámci Evropské unie. Pokud je česká koruna silná, znamená to, že za určitou částku nakoupíme více zahraniční měny. To je výhodou pro ty, kteří se chystají do zahraničí, protože tak celkově zaplatí méně.

Import

Pokud dovážíte do země, kde je silná měna, máte výhodu. Vy totiž nekupujete tuto měnu, za zboží jste zaplatili v jiné, slabší měně. To znamená, že čím více bude na vašem cílovém trhu sílit měna, tím více dostanete ve skutečnosti zaplaceno. V České republice nejčastěji obchodujeme se zahraničními obchodními partnery v dolarech a eurech, proto nás zajímá nejvíce kurz euro a kurz dolar.

Silná měna = silná ekonomika

Silná koruna odvádí určitou část práce za Českou národní banku (ČNB). Když je koruna silná, dovážené zboží je levnější. Toto zboží je součástí spotřebitelského koše, což se může projevit jednak v nižším růstu míry inflace, ale také všeobecně se snižuje růst cen. To je prospěšné i pro českého spotřebitele. Ti mají větší kupní sílu a mohou si dopřávat levnější zboží a služby.

Silná měna má i své nevýhody

Silná měna ale může některým také uškodit. Jedná se například o exportéři, ke kterým se mohou řadit i lidé, kteří pracují v zahraničí, kteří za své zboží a služby dostanou nyní zaplaceno méně. Také lidé, kteří investovali do zahraničních produktů, mohou získat méně, než kdyby byla česká koruna slabší.