Jaký je rozdíl mezi originálními a kompatibilními náplněmi do tiskárny?

Při nákupu inkoustové nebo tonerové kazety je někdy na výběr z mnoha možností. V tomto článku si projdeme základy porovnání barev do tiskáren, abychom vám pomohli se lépe zorientovat. Na začátku se budeme věnovat základním informacím. Jaký je tedy rozdíl mezi originální a kompatibilní náplní do tiskárny? Jakou náplň pořídit?

Rozdíl mezi originální a kompatibilní náplní

Originální kazeta a všechny její části jsou vyrobeny stejným výrobcem, který vyrobil vaši tiskárnu. Kompatibilní kazeta oproti tomu je vyrobena třetí stranou, není tedy od stejné společnosti jako vaše tiskárna. Je to stále nová kazeta a měla by fungovat stejně tak dobře jako originální, navíc ji pořídíte za menší peníze. Cena je totiž největším rozdílem mezi těmito dvěma typy. Pokud tedy kompatibilní kazety nabízejí stejnou kvalitu tisku za méně peněz, proč ještě někdo kupuje originální náplně?

Mýtus kolem kompatibilních náplní

Důvod vás možná překvapí. Může za to všeobecně rozšířený názor, že kompatibilní náplně mohou poškodit originální tiskárnu, ve které jsou použity. Ve skutečnosti je pravděpodobnost, že se to stane, velmi nízká. Naprostá většina kompatibilních kazet je tak spolehlivá, že jejich použití nemá na funkčnost tiskárny žádný vliv.

Pro jakou náplň se rozhodnout?

Nejlepším způsobem, jak se pro jaký cartridge, neboli inkoustovou náplň, rozhodnout, je podle toho, jak často a co tisknete. Pokud tisknete pár listů měsíčně, pravděpodobně se vyplatí zůstat u originálu, protože obsahují chemické látky, které zabraňují zasychání inkoustu. Kompatibilní náplně mohou vydržet dlouho, pokud jsou skladovány na chladném a suchém místě mimo dosah přímého slunečního světla. Pokud tisknete pravidelně, bude pro vás kompatibilní náplň lepší volbou, protože je levnější než originál a obvykle obsahuje více inkoustu, což sníží náklady na tisk. 

Jestliže tisknete textové dokumenty, v tomto případě kompatibilní kazeta překonává tu originální. Výsledkem je ostrý tučný text, který je stejně dobrý jako originál. Pro častější tisk fotografií a obrázků je zase vhodnější zvolit originální náplň, nicméně i kompatibilní náplně nabízejí kvalitní výtisk fotografií, často nerozeznatelný od originálního. 

Shrnutí

K originální náplni přistupte tehdy, pokud potřebujete tisknout v profesionální kvalitě nebo tisknete jen málokdy. K tisku doma nebo v kanceláři je mnohem výhodnější zakoupit kompatibilní náplně, protože jsou mnohem levnější a obsahují více inkoustu. Pokud si stále nejste jisti, jakou náplň vybrat a nevyznáte se v nabídce, přijďte do kamenné prodejny TisknuLevne.cz, kde vám vysvětlí, jak tiskárny fungují a pomohou vám s výběrem správné náplně.