Jaký je rozdíl mezi parfémem, parfémovanou vodu, kolínskou a toaletní vodou?

Krásné vůně lákaly člověka odjakživa. Někdy stačilo jen přivonět si k rozkvetlým květům, aby měl lepší náladu. Ovšem chtělo to jejich vůni uchovat. A tak vznikly parfémy. Historie parfémů je poměrně dlouhá. Na kvalitní práci dávných výrobců parfému navázali současní producenti a kromě parfému vznikly i toaletní nebo parfémované vody. Umíte je od sebe odlišit?

Kam až sahá historie parfémů

Ve starověku se využívaly vonné oleje a objevily se také již první parfémy. Třeba takové kadidlo používali staří Egypťané již před 5 tisíci lety. Nejstarší parfémy pak archeologové našli na Kypru a jejich stáří odhadli na 4 tisíce let. Ovšem za vynálezce parfémů v podobě, jak je známe nyní, je možné považovat Araby. Do Evropy se vonná voda dostala až s křižáky v 11. a 12. století. První moderní parfém vznikl v 70. letech 14. století v Uhrách. Jednalo se o tzv. uherskou vodu, jejíž vůně vycházela z rozmarýnu a levandule.

Kde vznikla kolínská voda

Kolínská voda znamenala revoluci ve výrobě parfémů. Vznikla v Kolíně nad Rýnem na počátku 18. století. Na její výrobu byly použity citrusy, levandule a rozmarýn. Vůně to byla lehčí a svěžejší než dosud vyráběné parfémy. A je tomu tak dodnes, protože kolínská voda se stále vyrábí a nachází si své příznivce po celém světě.

Co je to parfémovaná voda

Eau de Parfum neboli parfémovaná voda obsahuje 10 až 20procentní koncentraci vonných esencí. Je tedy méně opojná než parfém, stále si však drží kvalitu. Vydrží asi 4 až 5 hodin. Slabší intenzitu vůně nabízí toaletní voda, která má podíl vonných složek asi 5 až 15 procent a její vůně trvá jen 2 až 3 hodiny. Je ideální pro mladá děvčata, která chtějí také krásně vonět. Parfémované vody zase ocení mladé ženy, když půjdou na romantický schůzku nebo obchodní oběd.

Jaké výhody nabízejí tuhé parfémy

Přírodní vůně získávají stále větší oblibu, a to i v podobě tuhých parfémů. Jejich základ tvoří včelí vosk a doplněný je rostlinnými oleji a vonnou složkou – nejčastěji dřevitými, květovými éterickými oleji. Tuhé parfémy se skvěle aplikují, jsou praktické do kabelky i na cesty.