Je výhodnější koupit first nebo last minute zájezd?

Jarní měsíce se staly již tradičně dobou, kdy cestovní kanceláře a agentury nabízí největší počet last minute a současně i first minute zájezdů. Ceny jsou podobné, ale v některých případech se zároveň liší o několik tisíc korun, i když se jedná o stejnou destinaci či hotel. V čem jsou hlavní rozdíly mezi first a last minute zájezdy a kterou variantu je výhodnější zvolit?

Pro a proti first minute

First minute (na první chvíli) zájezdy se objevují cca 3 měsíce před datem odjezdu. V tom je jejich největší výhoda, protože si dopředu naplánujete volno. Výhodou také je, že při koupi nemusíte hned platit plnou cenu. Obvykle se platí záloha ve výši okolo 15 %, zbytek až cca 14 dní před odjezdem. V tomto případě také vybíráte z většího počtu hotelů i destinací. Máte tak větší prostor vybrat zájezd, který bude ve všech směrech odpovídat vašim požadavkům. Jediným mínusem je cena, která v porovnání s last minute nabídkami bývá vyšší.

Pro a proti last minute

Největším lákadlem last minute je nízká cena. V porovnání s first minute může být i poloviční, ultra last minute nabízí slevy až 70 %. Nízká cena je vykoupena odjezdem za několik dní. Jestliže máte možnost si vzít volno kdykoliv, nebude pro vás nákup tohoto typu zájezdu znamenat problém. U last minute počítejte také s omezenou nabídkou hotelů a destinací. Je třeba také mít našetřeno, zájezd je třeba uhradit v plné výši okamžitě.

Srovnání se vyplatí

Před koupí se vám určitě vyplatí srovnání zájezdů, ceny u různých kanceláří se mohou opět lišit o několik tisíc korun. Použijte k tomu srovnávač zájezdů, oblíbený je NewTravel.cz. Nabízí srovnání nabídek od 105 českých prověřených cestovních kanceláří. Výhodou je, že na portálu zájezd vyhledáte, ale poté budete přesměrování na stránky pořádající cestovní kanceláře. Smlouvu tedy podepíšete přímo s ní. Na NewTravel.cz vyhledáváte podle kritérií, která by měla vašedovolená splňovat – tj. podle destinace, ceny, typu stravování nebo dopravy aj.