Káva a známé závislosti

zařízení zahřívající tabák

Shon každodenního života je nezastavitelný kolotoč. Během celého dne se snažíme fungovat na maximální výkon, a to nejlépe na všech frontách. To už samo o sobě způsobuje, že večer upadáme do postele naprosto vyčerpaní. Aby toho nebylo málo, v posledních měsících jsme denně bombardováni nepříliš pozitivními zprávami v médiích, a tak není ničím výjimečným, že se čas od času dostaví pocity frustrace a psychického i fyzického vyčerpání.

Čím dál větší roli tak v našich životech začíná hrát duševní hygiena a umění odpočívat, což pro spoustu lidí představuje opravdovou výzvu. Zkrátka se neumíme zklidnit. A přitom se nejedná o nic náročného, stačí na chvíli zastavit proud myšlenek a být pouze přítomen v daném okamžiku. Že to zní nemožně? Ale kdepak!

Zkuste zpomalit

Tento kratičký restart hlavy opravdu dokáže velké zázraky se stresem. Ačkoli to vše může znít jako náročný duchovní akt, opak je pravdou. Tímto okamžikem zpomalení a pomyslného vypnutí pro nás totiž může být téměř jakýkoliv náš rituál, na který si během dne uděláme chvilku času. Možností je mnoho. Někdo nejlépe vypne při rozjímání u šálku kávy, jiný si jde zacvičit a další si vychutná tabákový výrobek na vzduchu. Zkrátka neexistuje univerzální návod, kterého by se museli všichni držet. Není proto nic jednoduššího, než si v našich uspěchaných životech vytyčit pár okamžiků, které se prostě rozhodneme věnovat jen sami sobě.

Všeho s mírou 

Nic se ovšem nesmí přehánět. I rituál, který by jindy pomohl naší psychice se velice rychle může zvrtnout a z okamžiku zklidnění se přehoupnout v závislost, což rozhodně není žádoucí. I zdánlivě neškodné pochutiny jako je například káva, jsou totiž poměrně silně návykové. Ačkoli má pití kávy mnoho benefitů, při nadměrné konzumaci se může objevit i mnoho nežádoucích účinků.

Dobrý sluha, špatný pán

Tolerance kofeinu se u každého liší. Běžně se však uvádí, že maximální denní příjem kávy by neměl překračovat 5-6 šálků. Po překlenutí této hranice se velmi zvyšuje pravděpodobnost potenciální závislosti a mohou se také objevit negativní efekty. Nadměrný příjem kávy se projevuje poruchami spánku, žaludečními obtížemi, bolestmi hlavy nebo nervozitou. Jestli vám to zní povědomě, pravděpodobně nastal nejvyšší čas na změnu. Odvykání od žádné závislosti není snadné, v případě kofeinu se však nejedná o nic závratného. Dramatická gesta nejsou třeba, stačí krůček po krůčku naše tělo přenastavit. Ideální je začít s postupným snižování denního příjmu kávy. Skvělým podpůrným krokem je také nahrazení kávy jiným horkým nápojem. Čtvrtý hrnek kávy tak můžete vyměnit například za kvalitní zelený čaj.

Jde to i jinak

Káva ovšem není jediným rituálem, který nám může snadno přerůst přes hlavu. Podobně je na tom i užívání tabákových výrobků. Asi není třeba zmiňovat, že konzumace klasických tabákových výrobků tělu příliš neprospívá, a to především kvůli vstřebávání látek souvisejících s procesem hoření. I to je však dnes řešitelné bezbolestnou cestou. Stačí klasické tabákové výrobky nahradit alternativami. Díky moderní technologii během jejich užívání totiž nedochází k procesu hoření. Tabák se uvolňuje díky zahřátí na požadovanou teplotu. Zamezí se tak vstřebávání:

  1.     dehtu 
  2.     oxidu uhelnatého

To jsou také hlavní látky zodpovědné za většinu negativních efektů. V současné době se velké popularitě těší například Pulze, zařízení zahřívající tabák. Během jeho používání rovněž nedochází k

  •     Žloutnutí zubů
  •     Nežádoucímu zápachu
  •     Zbarvování nehtů

Pulze se tak může stát skvělým společníkem pro vychutnání si vašeho oblíbeného rituálu bez výčitek.

Autor: Elena Gotfried