Když se řekne neopren na vodní sporty

neopren

Pod pojmem neopren si většina z nás představí klasický neoprenový oblek, který si na sebe oblékají potápěči. Oborů, kde se používají neopreny je však podstatně víc. V tomto článku se podíváme na jeho použití v oblasti adrenalinových vodních sportů jako je např. kiteboarding, wakeboarding či paddleboarding.

Co je to vlastně neopren?

Výchozí surovinou pro výrobu neoprenu je chloropren, z kterého vzniká tzv. pěnový kaučuk. Obchodní označení tohoto materiálu je neoprén. Podle vlastností materiálu můžete neopren dále rozdělit na:

Kašírovaný neopren – jde o nanášení textilie z vnější strany /pevnost, odolnost/ i z vnitřní strany /zvýšení komfortu/. U vnitřní vrstvy se používají např. titanová vlákna /lepší izolační vlastnosti/ nebo např. bambusové uhlí, které má antibakteriální účinky. Kašírovaný neopren se využívá jako tzv. mokrý neopren.

Hladký neopren – z vnější strany se hodně využívá u polosuchých a suchých neoprenových obleků. V tomto případě je třeba dávat pozor na odření nebo natržení. Pro zajištění vodotěsnosti neoprenového obleku se používají manžety na nohavicích a rukávech, včetně speciálních vodotěsných zipů a lepených švů.

Suchý oblek – tento druh oblečení do vody se často používá jako náhrada klasického mokrého neoprenu. Sucháč má však jiné vlastnosti. Je vyroben z pevné textilie, která je z vnitřní strany pokryta gumovou vrstvou, která zajistí vodotěsnost.

Suchý oblek má podobně jako neopren vodotěsné zipy a manžety kolem nohou, rukou a krku. Oproti neoprenu nezajistí naprostou vodotěsnost, ale i tak při vhodném oblečení pod sucháč velmi dobře izoluje před chladem a rychle se suší.

V současnosti si už můžete vybírat nejen ze standardních neoprenů pro muže ale také speciálně střižených dámských neoprenů, které respektují ženské křivky a dávají jim možnost vyniknout. O se týče vlastností jsou na tom dámské neopreny stejně jako neopreny pánské.

dětské neopreny Mystic

Samostatnou skupinou jsou pak dětské neopreny, které mají všechny vlastnosti neoprenů pro dospělé, ale zároveň jsou uzpůsobeny pro dětské rozměry a vyšší náročnost na používání. Mezi jedny z nejkvalitnějších patří dětské neopreny Mystic.

Neoprenové boty

Mezi další doplněk oblečení na vodu patří i speciální boty z neoprenu. Proč vůbec o neoprenových botách uvažovat? Je to jednoduché, pokud jezdíte na prkně i v chladnějším počasí, budete mít nohy v teple. Jezdíte kolem skal nebo při vstupu do vody musíte překonávat skalnaté dno?

Neoprenové boty vám dobře ochrání před odřeninami či pořezáním od skal a budete s nimi v suchu.

Rozlišovat můžete neoprenové boty s kulatou špičkou, které patří asi k nejvíce vyhledávaným, nebo boty s odděleným palcem. První typ bot se snadno vyrábí a cena je přijatelná. U druhého typu neoprenové boty šáhnete do peněženky hlouběji.

Výhodou tohoto typu je znatelný rozdíl ve výkonu při použití odděleného palce. Díky uchycení na palci je zbytek chodidla více pohyblivější, což oceníte při přenosu pohybu na kiteboard.

neoprenové boty

Neoprenové rukavice

Kvalitní neoprenové rukavice vám dobře poslouží nejen v létě ale i v chladnějších podmínkách. Slouží zejména proti křehnutí prstů a díky nim také získáte větší jistotu při práci s lany u kiteboardingu.

Nemusíte se ani obávat menších odřenin a dalších zranění, které jízda na kiteboardu či wakeboardu může přinést. Kvalitní rukavice z neoprenu můžete najít i v sortimentu značky Mystic, která se specializuje na vybavení pro adrenalinové vodní sporty.

Kompletní kolekci oblečení na vodu, prkna a další doplňky značky Mystic najdete na www.mysticstore.cz nebo přímo na Showroomu Mystic v Brně.