Když se řekne offshore

offshore podnikání

Offshore podnikání je pro stále větší počet podnikatelů jasnou volbou. Proč a co to vlastně prakticky obnáší?

Co je to offshore

Princip offshore podnikání je založen na tom, že společnost je reálně založena v jedné zemi (tzv. daňový ráj), zatímco podniká v zemi další.

Celosvětově se takových firem ročně zakládá několik desítek tisíc. Z právního hlediska se v podstatě jedná o obdoby českých akciových společností a společností s ručením omezeným. Využívají se v celé řadě odvětví, například v zahraničním obchodu, oblasti zprostředkovatelství, reklamy atd.

Taková společnost je oficiálně založená a podniká ve své zemi legálně. Jinde má pouze svoje sídlo a v této zemi také využívá určité výhody spočívající zpravidla v minimálním zdanění. 

Společnosti, do které takto proudí zahraniční kapitál, z offshore struktury plynou i výhody v podobě právní jistoty, neboť další země může být více politicky stabilní. Takovéto země jsou označovány jako daňové ráje.

Které země lze považovat za daňový ráj

Za daňový ráj lze považovat dokonce několik desítek zemí. K asi nejznámějším patří malé ostrovní země třetího světa, například Belize, Bahamy či Kajmanské ostrovy. Tyto státy jsou velmi benevolentní z hlediska vyžadování daňových výkazů.

Daňové ráje však nalezneme i v Evropě. Podmínky pro offshore podnikání zde bývají jiné, daňové výkazy se vyžadují, velkou výhodou je především stále velmi nízké daňové zatížení. Mezi takové státy se řadí například Irsko.

Existují také země, které se jako daňové ráje klasifikovat úplně nedají, přesto ale nerezidentským společnostem poskytují určité výhody. Na druhou stranu si kvůli přísnějším kontrolám společnosti z těchto zemí jednoznačně zachovávají vyšší prestiž.

Výhody offshore společností

Mimo ekonomického hlediska (úspora nákladů na daně) se vyznačují tyto země i vyšší mírou anonymity a ochrany soukromí zainteresovaných členů společnosti. Z toho pak plyne i výraznější ochrana majetku.

offshore společnost

Důvodem pro založení společnosti v offshore jurisdikci může být i zlepšení image a zvýšení prestiže. To se vyplatí zejména při styku se zahraničními obchodními partnery, kdy může offshore společnost poměrně snadno vytvořit obraz mezinárodního holdingu.

Výhodou je i obecně nízká administrativní náročnost při zakládání společnosti. Založení společnosti může v extrémních případech být otázkou pouze několika hodin, většinou zabere několik dní. Založení offshore však může být náročnější z hlediska plánování.

Je totiž zapotřebí si vybrat vhodnou lokalitu v závislosti na požadovaném typu společnosti a předmětu podnikání. Stejně tak je pro úspěšné podnikání nutná znalost místní legislativy a sledování případných změn v čase. Založení společnosti by tak měla předcházet komplexní analýza.

Se založením offshore společnosti vám pomůže registrační agentura Parkerhill.cz, která se právě na oblast offshore podnikání specializuje. Využijte nezávaznou konzultaci.