Které budovy musí mít ze zákona nainstalovaný hromosvod a kolik stojí?

Pravděpodobnost zásahu bleskem je sice malá, ale i přesto každoročně tato katastrofa postihne desítky budov v České republice. Přesně proto se povinnost vlastnictví hromosvodu dostala i do zákona. Kdo jej musí mít nainstalovaný?

Hromosvod chrání majetek i životy

Nejdříve se podíváme na stavby, které musí mít nainstalovaný hromosvod. Typicky se jedná o budovy s vysokou koncentrací lidí nebo hospodářských zvířat. Do této kategorie patří třeba úřady, hospodářské budovy, kancelářské budovy, školy, školky, nemocnice, výrobní firmy i stanice pro chov hospodářských zvířat. Zákon dokonce hovoří i o rodinných domech určených k trvalému bydlení.

Jak vidíte, hromosvodu se pravděpodobně nevyhnete. A proč byste to také dělali? Toto jednoduché zařízení vám může zachránit majetek za miliony korun, stejně jako vaše zdraví nebo život. Cena hromosvodu přitom není kdovíjak závratná. Projekt i s instalací pro malý rodinný domek s jednoduchou sedlovou střechou vychází přibližně na osm až dvanáct tisíc korun. Majitelé větších domů s různě členitou střechou zaplatí okolo patnácti až dvaceti tisíc. Vyloženě ohromné vily získají hromosvod asi za dvacet pět až třicet tisíc korun. Majitelé firem musí počítat s výdaji okolo čtyřiceti tisíc korun.

Certifikace a pravidelné revize

Hromosvod podléhá celé řadě povinností. Z toho důvodu ho musí navrhovat, instalovat, prohlížet i servisovat certifikovaná společnost s potřebnými znalostmi. Jedině tak splníte svou zákonnou povinnost a budete mít jistotu 100% ochrany. Nejlepší bude, když si otevřete internetové stránky známých profesionálů ze společnosti HromoElektro. Tam zjistíte, jaká je hromosvod cena a jakým způsobem celý proces od poradenství přes návrh až po finální montáž probíhá.