Kurz angličtiny s hypnózou: podvod nebo skutečná pomoc?

studium angličtiny

Teprve nedávno jsem narazil na zajímavě vypadající novinku, kterou je studium angličtiny s pomocí hypnózy. Oprostil jsem se tedy od všech případných předsudků a rozhodl jsem se o dané metodě co nejvíce dozvědět.

První jsem narazil na článek na stránkách idnes.cz. Ten propaguje kurz angličtiny s hypnózou za pomocí kritiky současných postupů. Ve své hlavičce přímo uvádí: „Mluvit anglicky za pár dní lépe než s předchozími postupy trvajícími roky?

Většině lidem to připadá nesmyslné. Vědeckým faktem je však skutečnost, že nesmyslné jsou běžné postupy.”

O výhodách hypnózy však nic konkrétního neříká. Pro ty si musíme rozkliknout jeden z odkazů uvedených přímo v idnesovém článku. V něm se píše, že klasická výuka vytváří bloky, které odblokuje právě hypnotická angličtina. Dále uvádí termíny pražských kurzů (Brno, Ostrava a další velká města však v nabídce schází).

Mé první pochybnosti

Právě úzké rozšíření hypnotického způsobu výuky jazyků bylo první věcí, která mě na kurzu angličtiny s hypnózou zarazila. Hypnotická angličtina je nabízena výlučně v Praze. Pokud by však hypnotická výuka opravdu byla tak účinná, proč jí nenabízí i v dalších městech?

Další pochybnosti ve mně vyvolala ani ne tak alternativní výuka angličtiny, ale skutečnost, že angličtina s hypnózou slibuje nereálné cíle. V jedné ze svých reklam například uvádí, že za týden se naučíte více než za dva roky.

Tomu snad může uvěřit jenom skutečně zoufalý člověk. Není možné, aby vám sebelepší hypnoterapeut za týden vtloukl do hlavy gramatiku a slovíčka v rozsahu, jaký má například maturita z angličtiny.

Poslední ze skutečností, která mě na angličtině s hypnózou zarazila, je název elektronické publikace, která ji propaguje. Jmenuje se „Anglická gramatika bezbolestně i pro blondýnky”.

Takový název je však politicky nekorektní a úplně zbytečně uráží ženy plavého odstínu vlasů. Spíše než o inteligenci autora svědčí o jeho šovinistických postojích a hospodském humoru.

Co si o tom myslí ostatní

Zkusil jsem tedy zabrouzdat po internetu a našel jsem i další názory na studium angličtiny za pomocí hypnózy. Za obzvláště přínosnou považuji diskuzi, z které budou následující citace.

Jeden z diskutérů, zde uvádí: „Hypnoterapeut a specialista v metodách zrychleného učení je samozvaný odborník. Neviděl jsem u jeho jména akademický titul.” To je poměrně dobrý postřeh. U člověka kritizujícího současný způsob vzdělávání bychom očekávali o trochu více odbornosti, než je například jen taková maturita z angličtiny.

Očekávali bychom u něj vysokoškolské vzdělání nejméně z oboru psychologie, andragogiky a případně lektorství anglického jazyka. Nejlépe však všechny tři dohromady.

Diskutér dále uvádí: „Hypnoterapeut a specialista v metodách zrychleného učení je výborný obchodník, kterému obchody jen kvetou. Tj. je úspěšný, protože mu lidi platí. Problém je v tom, co lidem slibuje a nabízí.” Dochází tedy ke stejnému závěru jako já a to, že angličtina s hypnózou slibuje nereálné cíle.

Je tedy kurz angličtiny s hypnózou podvod nebo skutečná pomoc? Namísto odpovědi si vypůjčím slova od toho stejného diskutéra: „Tvrdím, že veškerý metody zrychleného učení a hypnózy jsou čistý podvod.

Pokud by to fungovalo, tak bych čekal, že takový pan hypnoterapeut a specialista v metodách zrychleného učení se bude pyšnit aspoň dvaceti státnicemi či zahraničními certifikáty z ovládnutí cizího jazyka, na úrovni proficiency.”

Jak nenaletět podvodníkům

Angličtina s hypnózou a další zázračné metody vám slibují za týden lepší výsledky než za roky klasického studia. Je jasné, že sebelépe hypnóza odblokuje strach z mluvení, tak vás rozhodně nenaučí více než standardní intenzivní kurz angličtiny. Brno a jeho okolí má navíc v tomto případě velkou výhodu, neboť zde sídlí jazyková škola PELICAN.

Ta se totiž namísto kritiky současných metod pro studium angličtiny snaží se rozvíjet ty stávající. Ve spolupráci se zahraničními vzdělávacími institucemi vyvíjí nové metody a postupy a zavádí je do praxe v rámci celoevropských vzdělávacích projektů.

Díky těmto zkušenostem vám může nabídnout objektivně nejlepší intenzivní kurz angličtiny pro Brno a okolí, který vám zajistí rozhodně lepší výsledky, než jakákoliv angličtina s hypnózou. Více o angličtině od jazykové školy PELICAN a se můžete dozvědět na tomto webovém odkaze.