Léčba kloubů kmenovými buňkami

Artróza patří k známým a častým kloubním onemocněním. Postihuje především lidi starší, nevyhýbá se ale ani těm mladším. Uvádí se, že jí trpí polovina populace nad 70 let věku. Nejsou ale výjimky výskytu artrózy u mnohem mladších ročníků, což znamená nepříjemné omezení v pracovním i osobním životě.

Při tomto onemocnění dochází k degenerativním změnám kloubu. Ubývá kloubní chrupavka, narušuje se proces její obnovy, a dochází i ke změnám okolních tkání. Jde o nemoc bolestivou, která narušuje pohyblivost pacienta. Jaké jsou nejčastější příznaky? Celkově horší pohyblivost, ztuhlost a bolest kloubu především na začátku pohybu, bolest v klidu nebo po větší námaze, a také citlivost na chlad nebo změny počasí.

Lze artrózu nějak řešit? Existuje účinná léčba kloubů? Někdy nezbývá nic jiného než operace, pokud dojde k pokročilému stavu. Provádí se nejčastěji endoprotéza kyčelního kloubu. Je to ale náročné pro pacienta i operatéra. Jak se operaci vyhnout?

K úspěšným a novým technologiím se řadí léčba kloubů za pomoci vlastních kmenových buněk pacienta. Nejde rozhodně o žádné šarlatánství nebo pokusy. Tato metoda byla vyvinuta v USA a v České republice je schválená. Kde tuto léčbu podstoupit? U nás ji provádí například špičkový lékař MUDr. Ladislav Lukáč s prokazatelnými výsledky.

Jak terapie s využitím kmenových buněk vlastně probíhá? Pacientovi je za pomocí stříkačky a jehly v lokální anestezii odebráno přibližně 50 ml tukové tkáně. Ta obsahuje kmenové nediferencované buňky, které se za určitých okolností mohou přeměnit na buňky všech zárodečných vrstev organismu, a tedy i na buňky pojivové tkáně, konkrétně chrupavky. Z aspirátu se kmenové buňky izolují unikátním postupem. Je jich zde mnohem více, než v kostní dřeni. Koncentrát těchto kmenových buněk se aplikuje do kloubu postiženého artrózou. V kloubu se tyto buňky diferencují na buňky vytvářející růstové faktory, dochází k aktivní regeneraci chrupavky a snížení bolesti.

Pro koho je léčba kloubů pomocí kmenových buněk vhodná? Především pro pacienty s artrózou stupně 1 a 2, kdy je ještě přítomná kloubní chrupavka. U stupně 3 je chrupavka hodně poničená a u stupně 4 už většinou nepřítomná. Nejprve podstoupíte vyšetření, aby se zjistilo, jak na tom vaše klouby jsou, a dozvíte se, zda bude vhodné terapii podstoupit.

Léčbu kloubů pomocí kmenových buněk můžete podstoupit na klinikách v Ostravě, Brně, Praze nebo Bratislavě. Objednejte se na vyšetření v místě, kde to máte nejblíž, a zjistěte, zda bude pro vás taková metoda vhodná, a jaké máte šance na úspěšný výsledek. V pokročilém stavu artrózy mohou být výsledky terapie nejisté, a jelikož si zákrok hradí pacient sám, je na prognózu dopředu upozorněn. Nemusíte se bát, že byste podstoupili něco, co nemá šanci na úspěch. Hodnocení MUDr. Lukáče najdete na stránce znamylekar.cz, a přečíst si můžete také reference pacientů.