Máte v kanceláři flipchart?

Že nevíte, co to je? Flipchart je magnetická tabule, na kterou se dá psát fixou. Možná jste ji viděli v nějaké filmové kanceláři či na fotografii. Tabule totiž není užitečná jen ve škole. Ve firmě pomůže utřídit myšlenky, probrat své nápady s kolegy a prosadit svůj názor na meetingu. Ale jen když ji umíte používat.

Flipchart může mít podobu magnetické tabule nebo obrovského bloku papíru. Tak či tak, určitě stojí na třech nohách a nejspíš je pěkně počmáraný. Od toho přece je.

Proč ho používat?

Celý svět je přece zaměřený digitálně, proč bych se obtěžoval ručním psaním na flipchart, když to můžu naťukat do počítače a promítnout na plátno?

Přesně takhle bohužel většina lidí přemýšlí. Investují spoustu peněz do pokročilé techniky a zapomínají na to jednoduché.

  • Nepotřebuje elektřinu. Nemusíte se starat, jestli máte s sebou prodlužku, nebo jestli neumírá lampa v projektoru.
  • Je levnější. Když si koupíte magnetickou tabuli, stačí jen dokupovat fixy (záležitost pár desítek korun).
  • Snadno přidáte barvy. Vaše tvořivost nemá meze. Nakoupíte si tolik fixek, kolik potřebujete.
  • Dovoluje být spontánní. Nakreslíte to, co vám zrovna v daném okamžiku běží hlavou.

S blokem i bez

V e-shopu protisk-shop.cz mají několik flipchartů, které jsou magnetické. Jeden z nich je na kolečkách, ale chtěli jsme upozornit hlavně na to, že jsou multifunkční. Lze na ně psát barevnými fixami a zároveň mají posuvné háčky nebo trny s přítlačnou lištou pro uchycení papírových bloků. Je jen na vás, zda si blok koupíte, či nikoliv. Flipchart lze používat i bez něj.

Skvělý je hlavně pro brainstorming. Když se sejde několik lidí z firmy a padají desítky nápadů, je třeba je někam zapisovat, kreslit návrhy a spojení mezi myšlenkami. Navíc není nic hezčího, než když ráno přijdete do práce a zjistíte, že vám někdo na tabuli nakreslil překvapení pro příjemnější vstup do pracovního dne. Flipchart jednoznačně podporuje kreativitu.