Nejkrásnější dřevostavba světa. Dnes je ve světovém dědictví UNESCO

moderní dřevostavby

Za jednou z největších a zároveň nejkrásnějších dřevostaveb byste se museli vydat do Japonska. Bohužel nesídlí v Česku, i když jsou právě moderní dřevostavby společně s dřevěnými roubenkami v posledních letech velkým hitem. V dalekém Japonsku se ve městě Nara nachází buddhistický chrámový komplex Todai-ji, který je tvořen převážně ze dřeva. Japonci jej považují za národní poklad a není se čemu divit. Už na první pohled vás totiž stavba uchvátí svým provedením. 

Výstavba již ve středověku

Pokud se rozhodujete pro nový domov a uvažujete o dřevostavbě, jistě jste se již setkali s názorem, že dřevo není tak odolným materiálem a zděný dům nabízí větší jistotu. Tento japonský chrám však zmíněný stereotyp jednoduše vyvrací. Byl postaven totiž již v osmém století, kdy císař rozkázal, aby se všichni zdejší podíleli na jeho výstavbě ve jménu Buddhy. 

S drobnými úpravami se tato stavba zachovala v perfektním provedení až dodnes, což dokazuje, že dřevo může být velice odolné, je-li s ním při konstrukci správně zacházeno. Původně byl komplex ještě rozsáhlejší, než je dnes, ale bohužel podlehl několika požárům. I přesto se ale vždy velká část architektury zachovala. 

Architektonické provedení

A co vás čeká, jestliže se vydáte na turistický výlet a prohlédnete si krásu zdejších chrámů? Předně vás uchvátí obří bronzová socha Buddhy, kvůli kterému ve své době Japonsko skoro zbankrotovalo, ale bylo třeba sochu dokončit. Do roku 1998 byla tato budova největší dřevostavbou světa, ale brzy poté ji překonal zdejší stadion. 

Budovy mají jednoduchý pravoúhlý půdorys, konstrukce používá sloupy a stěny jsou zdobeny orientálním stylem. Japonsko je charakteristické pro svou zdobnost, která je však příjemně spojena s minimalismem. Právě taková skutečnost se v chrámu nejvíce projevuje. 

Hluboká symbolika

Japonci dřevo a stromy považují za symbol života. Dřevostavby proto pro ně mají speciální význam a poselství. Vyjadřují nekonečný život a oslavují jej. Chrám je zastřešen tak, aby přirozeně zapadal do přírodního okolí. Už i na takové stavbě se počítá s možností zemětřesení, proto jsou zde umístěny konzole a krokve v místech, kde by mohly stavbu ochránit před mírnými otřesy.