Několik procent dolů a dost. Byty jsou poblíž cenového dna

Podle ekonoma Rusňákovy investiční skupiny DRFG, pana Martina Slaného, jsou byty poblíž cenového dna. Co dalšího řekl k tématu cen nemovitostí v České republice? 

Vyjádření ekonoma Rusňákovy skupiny DRFG k aktuálním cenám nemovitostí

V poslední době nutí vysoké sazby ekonomiku, a to včetně realitního trhu, postavit se zlověstnému, zároveň však ale očistnému fenoménu jménem kreativní destrukce. Podle slov amerického investora Warrena Buffetta se až s drahými úvěry ukáže, kdo „plaval nahý“.

Racionalizace čeká i byznys v Česku stále populárních realitních fondů. „Oddělí se zrno od plev, zásadní poklesy hodnoty komerčních nemovitostí i rezidencí bych však neočekával. Neumím si totiž představit situaci, kdy by ceny poklesly třeba o 20 či 30 %, jak někteří poslední dobou prorokují,“ říká ekonom Rusňákovy investiční skupiny DRFG Martin Slaný.

„Fondový výnos se odvíjí od nájemního výnosu, a tak by se muselo stát něco extra dramatického a nepředvídatelného na trhu nájemců,“ doplňuje. 

Je na trhu nemovitostí stále co kupovat? 

Obzvlášť s ohledem na poměrně prudký rozvoj nemovitostních fondů v posledních letech?

„Trh s retailovými nemovitostmi je překoupený, a objem realizovaných obchodů je tak najednou malý. Proto musíte postupně expandovat do zahraničí, nebo do jiného segmentu, jako například logistiky, kde není saturace trhu zatím tolik vysoká,“ vysvětluje Martin Slaný, který má na starosti vyhodnocování ekonomických příležitostí, potenciálních rizik a zpracovávání dopadových studií.

Následně Slaný dodává: „Další vlna boomu maloobchodu již totiž nebude! Ačkoliv některé obchodní řetězce expandují do regionů, celková plocha maloobchodu se rozhodně zásadně nezvýší. Co se ale týče např. rezidenčního developmentu, i domácí trh skýtá nadále celou řadu příležitostí.“

Autor: Michal Pecka