Obecní drátový rozhlas nejen tam, kde není možné použít rozhlas bezdrátový

drátový rozhlas pro města a obce

Obecní rozhlas nenajdete jen v malých vesnicích, ale také ve větších obcích. Stále jde o jeden z nejefektivnějších způsobů, jak obyvatele informovat o všem důležitém. Noviny jsou na předávání zpráv pomalé, a ne každý má internet. Rozhlas přitom slyší všichni.

Většina obcí usiluje o modernizaci tohoto řešení, v módě jsou bezdrátové rozhlasy. Přesto existují situace, kdy je lepší zvolit starý a dobrý drátový rozhlas pro města a obce. Bezdrátová technologie totiž nemusí být vždy výhrou.

Více starostí i problémy s terénem

Bezdrátový rozhlas není vhodný například kvůli terénu. Velmi často se dnes používají kombinace drátového a bezdrátového rozhlasu, které jsou ideální třeba pro obce tvořené soustředěnou zástavbou a odlehlými částmi.

Nevýhodou bezdrátového řešení je i složitější údržba. Obec má více starostí s jeho provozem a opravami, celkově je tedy bezdrátový rozhlas nákladnější.

Obecně je však nejlepší nechat konečné rozhodnutí na odbornících. Odborná firma zhodnotí rozlohu obce i další kritéria a na základě toho stanoví, zda bude lepší obecní drátový rozhlas, nebo bezdrátové řešení. Následně stanoví doporučený výkon ústředny, počty a rozmístění reproduktorů, délku kabelového vedení pro drátový rozhlas.

Moderní rozhlasová ústředna je základ

Ať už se zvolí drátové, nebo bezdrátové řešení, vždycky se použije moderní rozhlasová ústředna. Z jejích možností bývají obce, které doposud používaly zastaralý model, příjemně překvapené. Umožňuje nejen přehrávat živý vstup, ale také vyhlásit přednastavené zprávy v daném načasování, zvládne přehrát obsah CD nebo USB flash disku, umožňuje ovládání na dálku telefonem. Moderní systémy umožňují taktéž spustit hlášení pouze v některých částech obce.

Realizací bezdrátových i drátových rozhlasových systémů se už dlouhé roky zabývá firma EL-MIK. Rozhlasy instaluje nejen do obcí, nýbrž také do sportovních hal, škol, hypermarketů, kulturních domů, na nádraží nebo sportovní stadiony.