Paddleboarding, zábava pro každého bez rozdílu věku

Pokud máte rádi nevšední zážitky, tak byste rozhodně měli vyzkoušet paddleboarding. Jedná se o zajímavou sportovní aktivitu, díky které si můžete ověřit svou fyzickou kondici i schopnost rovnováhy. Při paddleboardingu zapojujete totiž rovnoměrně celé tělo.

Tento jedinečný sport, který zaujme svou jednoduchostí a zároveň nevšedností je vhodný pro každého bez rozdílu věku. Lze ho také zařadit mezi skupinu aerobních sportů, jelikož dochází k zapojení většiny svalů v celém těle. Nejenže si užijete hodiny zábavy, ale pomůžete zároveň svému zdraví.

Co to je paddleboarding a jak vlastně funguje?

Jedná se o vodní sport, který vznikl někdy okolo roku 1960. Je velice podobný surfingu. Abyste se mohli paddleboardingu věnovat, potřebujete k tomu pouze paddleboard a pádlo.

Na prkně pro paddleboarding se pádluje ve stoje či v kleče na kolenou a lze ho použít na většině vodních toků. Jízda může být poměrně rychlá, jelikož pádlo má mnohem větší záběr něž pádlování rukama.

Prkna na paddleboarding jsou speciálně vyvinuta pro různé podmínky. Pro začátečníky či projížďku po klidném jezeře postačí základní paddleboard. Pokud však budete chtít zažít větší adrenalinový zážitek a troufnete si vyrazit na silnější toky, peřeje či mořské vlny, měli byste si s výběrem vhodného vybavení dát skutečně záležet.

Pro relaxační jízdu jsou plováky, tzv. paddleboardy delší, zatím co pro rychlejší jízdu a pro horší podmínky bývají kratší.

Základní vybavení

Abyste se vůbec mohli paddleboardingu začít věnovat, je důležité vybrat si kvalitní a funkční vybavení. Samozřejmostí je paddleboard, což je prkno na paddleboarding podobné surfovacímu, ale má několik jiných vlastností. Mezi tu nejdůležitější patří ta, že se jedná o prkno nafukovací či ze speciálního materiálu – polyetylenu.

Další nezbytností je rovněž pádlo, které je vyráběno s nastavitelnou délkou žerdi tak, aby si každý mohl vybrat ideální délku, kterou potřebuje. Je vhodné nezapomenout ani na neopren. Nejenže nás dokáže ochránit proti prochladnutí, ale také proti případným poraněním, které bychom si mohli způsobit pádem.

Neopreny pro paddleboarding

Abyste si jedinečný zážitek skutečně vychutnali, doporučuje se použití kvalitního neoprenu. Neopreny pro paddleboarding jsou k dostání v řadě různých velikostí a samozřejmě i v dámském a pánském provedení. Rovněž jsou vyráběny také neoprenové boty, které využijete během chladného počasí.

Paddleboardingu se můžete věnovat i v našich končinách

Snad každého z nás napadne, zda je možné se tomuto sportu věnovat i u nás. Ano, je to možné. Na rozdíl od klasického surfování k tomuto sportu nejsou zapotřebí vlny. Paddleboardingu se lze věnovat i na řekách či jezerech.

V podstatě na všech vodních tocích. Díky paddleboardingu můžete osvěžit také sjíždění řeky, které tak dostane úplně jinou a zajímavější podobu. Paddleboardová prkna jsou vyráběna v několika různých verzích a stupních odolnosti. Podle toho si lze snadno zvolit to, které Vám bude nejvíce vyhovovat. Prkna jsou různě stavěna pro začátečníky i závodníky.

Zážitek na který nezapomenete a zároveň uděláte něco pro svou kondici

Zaujaly Vás výše uvedené informace? Pak neváhejte a vyzkoušejte paddleboarding i Vy. Třeba se z Vás stane paddleboardingový nadšenec, který se k tomuto jedinečnému sportu bude rád vracet.

Jízdou na paddleboardu také uděláte dobrou věc pro své zdraví. Tělu jednak prospěje fyzická aktivita a zároveň si protáhnete všechny důležité svaly a naučíte se správně využívat koordinační smysl.

Nová prkna a další vybavení na paddleboarding najdete na brněnském showroomu Mystic nebo přímo na stránkách www.mysticstore.cz