Parky a místa, kde zastupitelé měst šetří

Stále více měst a obcí investuje do zútulnění veřejných prostor sloužících k odpočinku a relaxaci. S prodlužujícími se dny lidé chtějí trávit více času venku, v parcích nebo na zahrádkách restaurací a kaváren, čímž se zvyšuje i poptávka po místech k sezení. Každý venkovní mobiliář musí obsahovat parkové lavičky, odpadkové koše, stojany na kola a podobné zařízení, přičemž zejména lavičky musí být vybírány pečlivě.

Nejdůležitější je kvalita

Stejně jako když vybíráte zahradní lavice, i parkové lavičky musí být hezké na pohled, ale především kvalitní a funkční. Na veřejném prostranství, zejména v útulných parcích historického rázu, se raději vyhněte extravagantním prvkům, které by zastínily okolní prostor. Lavičky nemají parkům dominovat, pouze je vhodně doplnit.

Parkové lavičky můžete pořídit buď s opěradlem, nebo bez něj. Ty s opěradlem se hodí na místa, kde je předem určené, kam má směřovat pohled sedícího. Lavičky bez opěradla se zase používají tam, kde je žádoucí, aby si sedící mohli vybrat, kterým směrem se otočí. Lavičky mohou být rozmístěné do kruhu kolem stromu nebo kašny, napojené na sebe v jedné linii nebo postavené samostatně.

Musí být dostatečně odolné

Lavičky na veřejně dostupných místech jsou extrémně namáhané. Jsou vystavené nejen častému používání, dešti, mrazu, slunci a výkyvům teplot, ale také bohužel vandalismu. Proto musí být materiál, ze kterého jsou vyrobené, dostatečně odolný a bytelný. Ideálně by se lavičky měly ukotvit k zemi, aby byla manipulace s nimi znemožněná.

Nejlepší variantou do venkovního prostředí jsou kovové lavičky, které jsou dostatečně pevné, odolávají povětrnostním podmínkám a je těžké je poškodit. Mají vysokou nosnost, a pokud je plocha na sezení tvořená dřevěným masivem, pak jsou i poměrně pohodlné. Navíc jsou nenáročné na údržbu, což je na veřejném prostranství obrovská výhoda. Stačí je jednou za sezónu natřít a mohou sloužit dlouhá léta.