Pěstování zeleniny na balkoně. Co budete potřebovat?

Soběstačnost se skloňuje mnohem více než kdy dříve. Jak to udělat, abyste byli alespoň částečně soběstační a dokázali si některé druhy zeleniny a bylinek vypěstovat i v domácích podmínkách? 

Nakupujeme základní potřeby

Kromě semínek se ze začátku budeme potřebovat vybavit také zahradnickými pomůckami. Pěstování nám půjde mnohem lépe, když si pro předpěstování nachystáme pařeniště a malé skleníčky, ve kterých si semínka přichystáme již ve svém bytě. Potřebovat budeme i truhlíky, ve kterých se naší zelenině bude dobře dařit. Nezapomeňte si zjistit potřebné informace ohledně hnojiv a postřiků. Správně vyživená půda a podmínky bez škůdců jsou základ pro vzkvétající zeleninu. 

Zjistěte, co dané plodiny potřebují

Slovo „nejde“ neexistuje. Pokud se do něčeho pustíte, rozhodně to nevzdávejte při prvním neúspěchu. Pátrejte po informacích a hledejte inspiraci u těch, kterým se daří. Neúspěchy ostatních také ignorujte. Někteří lidé jsou schopni i v prostorách bytu spolehlivě pěstovat okurky, nebo třeba fazole. Na balkóně se dají vytvořit vertikální zahrady, které budou mít několik úrovní. Vždy si ale musíte zjistit základní informace o plodině, kterou se chystáte pěstovat. Jiné nároky na slunce a závlahu má rajče, o jiné podmínky se musíte postarat v případě pěstování levandule. 

Všechny druhy počasí

I když bychom byli rádi, aby byly podmínky pro pěstování ideální, jistě tomu tak nebude. Občas se objeví delší období silného slunce, jindy zase mohou padat kroupy. S tím nic neuděláme. Pouze se na to můžeme připravit. Proto si pořiďte například netkanou textilii, která vaše plodiny ochrání. Truhlíky a kyblíky, ve kterých budete své dobroty pěstovat, zase opatřete několika dírkami, odkud bude moci odtékat přebytečná voda. 

Pěstování si jistě zamilujete. I když se nepodaří vše podle vašich představ, sbíráte zkušenosti pro další rok. To již budete profi pěstitelé.