Pojistka na blbost: Záchranné lano pro každého, kdo si nemůže dovolit chybovat

pojištění odpovědnosti zaměstnance za škodu

Každý zaměstnanec musí počítat s tím, že pokud zaměstnavateli při výkonu profese způsobí škodu, je povinen ji uhradit. Zákoník práce sice výši odpovědnosti limituje, ale přesto se může konečná částka vyšplhat velmi vysoko a prohnat se peněženkou provinilce jako uragán. V ohrožení je přitom téměř každý – nejen řidiči vysokozdvižných vozíků, kteří tráví většinu času kličkováním mezi regály s drahým zbožím. Na co má zaměstnavatel nárok a jak se nákladům a náhradu škody elegantně vyhnout?

Kolik vás bude stát škoda způsobená z nedbalosti?

Legislativa hovoří celkem jasně. Zaměstnanec, který při výkonu povolání neúmyslně způsobí škodu zaměstnavateli, za ni odpovídá do výše 4,5násobku svého průměrného výdělku. V praxi to znamená, že pokud pobíráte 30 tisíc hrubého, může vás chyba vyjít až na 135 tisíc. Oproti neomezené odpovědnosti za škody způsobené v běžném občanském životě se sice jedná o přijatelnější částku, nicméně v případě více škodních událostí dochází ke kumulaci škod.

(Téměř) dokonalá ochrana vyjde na pakatel

Před nepříjemnou povinností náhrady škody, která někoho může dostat do existenčních problémů, se lze snadno chránit pomocí pojištění odpovědnosti zaměstnance za škodu. V podstatě jde o obdobu pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou v běžném občanském životě. Pojistné začíná na několika stech korunách za rok, což je mnohonásobně méně, než na kolik se může vyšplhat případná škoda. 

pojištění odpovědnosti

Kdy zaplatíte škodu v plné výši?

Limit ve výši 4,5násobku průměrného výdělku platí pouze za podmínky, že zaměstnanec škodu způsobil z nedbalosti. K zaměstnanci, který zaměstnavateli způsobí újmu schválně, v opilosti nebo po zneužití návykových látek, se zákon staví mnohem tvrději – je povinen uhradit škodu v plné výši a nepomůže mu ani pojišťovna.