Příznaky nedostatku vitamínu D a způsoby, jak ho správně doplnit

vit D3

Mezi důležité látky, které jistě mají v organismu své místo, patří vitamín D. Jde o vitamín rozpustný v tucích s mnoha důležitými účinky. Je součástí biochemických procesů a ovlivňuje například také imunitní systém. Podle čeho poznáte, že máte vitamínu D nedostatek, a jak ho efektivně doplnit? To se dozvíte přímo v tomto článku.

Typické příznaky nedostatku vitamínu D

Jak poznat, že máte deficit vitamínu D? Pozorovat můžete například zhoršenou kvalitu pokožky, vypadávání vlasů, ale i lámavé nehty. Vitamín D je důležitý i pro pevné a zdravé kosti či zuby. Jeho role v organismu je do velké míry nezastupitelná, a především během zimních měsíců, kdy je ho nedostatek, je vhodné zapřemýšlet nad cíleným doplňováním.

Častá únava, špatná nálada i slabší imunitní systém

Mezi další omezující příznaky nedostatečného množství vitamínu D v organismu patří například častá únava i přes dostatečný odpočinek. Pozorovat také můžete špatnou náladu. Horší však bývá spíše málo výkonný imunitní systém, který pro své správné fungování také potřebuje vitamín D. Pokud se vás často drží nachlazení či jiná onemocnění, možná je načase zaměřit se na prevenci v podobě dostatečného příjmu vitamínů a minerálů. Pomůže i kvalitní a pestrá strava.

Vitamín D v doplňcích stravy

Pro efektivní doplnění je vhodné užívat vitamín D3 ve formě kapek či kapslí. Díky propracovanému složení či v rámci přípravku, kdy je vitamín D kombinován s vitamínem K2, doplníte do těla důležité látky. Podstatnou část vitamínu D si lidské tělo dokáže samo vyrobit při syntéze v kůži po dopadání slunečního záření. Jestli však máte období, kdy málo chodíte ven, nebo je venku déle ošklivé počasí a nevystavíte se slunci alespoň na 20 minut, je velmi vhodné doplnit vit D3 ve formě kvalitního přípravku.