Problémy spojené s nedostatkem světla a nadměrným svícením

světlovody

Mohlo by se to zdát jako protichůdné tvrzení – nedostatek světla tělu škodí, ale nadměrné svícení tělu také neprospívá. A přitom je to přesně tak. Světlo je pro zdravý život člověka nezbytné. Řeč je ale o denním světlu, nikoli o tom umělém. V podzimních a zimních dnech, kdy svítí sluníčko méně, se snažíme jej nahradit nejrůznějšími žárovkami a zářivkami. Málokdy si při tom ale uvědomujeme, že příliš vysoká intenzita umělého světla nám škodí. Konkrétně tak, že může tlumit produkci hormonu melatoninu, což vede k následné nespavosti, podrážděnosti a zhoršování zraku. To ale není jediná hormonální změna, za kterou může stát nevhodné osvětlení doma či v kanceláři. Kromě změny tvorby melatoninu se v tomto zimním období chovají jinak i ostatní hormony v našem těle.

Světlo dělá s tělem divy

Mění se například míra serotoninu zodpovědného za přenos vzruchů v nervové tkáni. Jeho hladina bývá standardně ráno vyšší a k večeru má tendenci klesat. S nedostatkem denního světla ale bývá jeho produkce výrazněji omezena. Může se tak objevit únava, například při činnostech náročných na koncentraci. Bohužel, výjimkou nejsou ani stavy úzkosti a deprese.

Další z hormonů, jehož činnost se mění vlivem světla, je hypotalamu, ten řídí řadu pochodů v našem těle, mimo jiné je zodpovědný za hlad. Stres, jenž nám způsobuje nedostatek světla, tak může mít za následek i to, že v zimních měsících nabereme na váze. I když se většinou tento stav během jara a léta upraví k normálu, není to určitě příjemné.

Jak z toho ven?

Řešením mohou být světlovody. Moderní a designově apartní světlovody dokáží za dne nahradit žárovky a denní světlo dostat do celého našeho domu. Takový střešní světlovod je totiž velmi dobrý vynález. Jedná se o průduch, který přivede slunce až k vám domů, například v místnostech otočených na západní stranu, nebo v prostorách s malými okny. Spojte se s firmou, která střešní světlovody nabízí, a nechte si vytvořit řešení na míru svého domu. Vaše tělo vám poděkuje.