Proč se průmyslové firmy pouští do automatizace?

řídící systémy

V posledních několika letech se spousta průmyslových společností zajímá o automatizovanou výrobu, ostatně není se čemu divit, protože přináší spoustu benefitů. Velké továrny by nedokázaly tak plynule fungovat bez moderních strojů, které do určité míry nahrazují lidskou práci. V následujících řádcích vám prozradíme, jak taková automatizace probíhá.

V současné době se pro sériovou a hromadnou výrobu používají stroje, které jsou však stále obsluhované lidmi. V rámci průmyslové automatizace dochází k obměně těchto strojů, přičemž je nahrazují zařízení s vyspělým konstrukčním řešením. Účelem automatizace je zvýšit výrobu a eliminovat výrobu zmetků. Stejně tak se sníží náklady na výrobu a zvýší se zisky.

Výhody automatizace

Práce je přesnější. Přece jen, u člověka je větší riziko selhání než u stroje. Průmyslová automatizace znamená, že se používá naprogramovaný stroj, jenž si dokáže poradit s výrobou i miniaturních součástek. Výroba je zároveň i rychlejší a výsledné produkty kvalitnější. Občas se stane, že člověk ve spěchu či z nepozornosti udělá chyby, což se však stroji nestane. Automatizované stroje dokážou pracovat i v náročných a extrémních podmínkách, jež jsou už nad lidské síly, například v radioaktivním prostředí.

Co jsou řídící systémy?

Setkáte se také s pojmem „řídící systémy“, což jsou v podstatě programovatelná zařízení, jejichž úkolem je ovládat technologický proces. Řídící systémy spadají do oblasti automatizované techniky, přičemž uplatnění nacházejí napříč všemi odvětvími průmyslu. Systém jako takový sestává z ovládacího panelu a centrální řídící jednotky. Samozřejmě nesmí chybět diagnostika poruch.

Jestliže hledáte odborníka, jenž se zabývá automatizací, podívejte se do pestrého portfolia společnosti APLAUS spol. s.r.o. Působí na tuzemském trhu dlouhá léta a nabízí průmyslovým firmám projektování řídících systémů, řízení strojů a vizualizace, řízení technologie, řídící systémy i automatizaci.