Průměrná mzda vzrostla. Překonala hranici 35 tisíc korun

www.investnews.cz

Že se v Česku vydělává málo? To už není dávno pravda. Potvrzuje to fakt, že průměrná hrubá mzda v České republice překonala hranici 34 tisíc korun. V porovnání s loňským rokem se jedná o nárůst konkrétně o dva tisíce korun. Co se týče zjištěného mediánu mezd, ten činil něco málo přes 30 tisíc korun. V praxi to tedy znamená, že polovina Čechů brala skutečně více peněz, než je 30 tisíc korun. Samozřejmě je třeba podotknout, že polovina lidí bere částku menší devětadvaceti tisíc korun. 

Meziroční nárůst se odhaduje na sedm procent, reálné navýšení průměrné hrubé mzdy je však menší a činí něco málo přes 5 procent. 

Kde se vyplácí nejvyšší mzda?

V souvislosti s průměrnou hrubou mzdou se nabízí otázka, kde taková mzda je pobírána, kde se vyplácí. Podle průzkumů se nejvyšší průměrná mzda vyplácí v Praze, kde se pobírá až 42 tisíc korun v hrubém. Právě Praha je jediným krajem v České republice, kde hrubá mzda přesahuje čtyřicet tisíc korun. 

Na druhou stranu nejméně si lidé vydělávají v Karlovarském kraji, kde průměrná hrubá mzda dosahuje zmiňovaných 30 tisíc korun. Zde se bohužel průměrná hrubá mzda stále nepřehoupla přes hranici třiceti tisíc, v ostatních krajích tak tomu už dávno je. 

TIP: Informace o financích a investování najdete zde: https://www.investnews.cz/

V jakých odvětvích nejvíce rostly platy?

V souvislosti s rostoucí průměrnou hrubou mzdou se nabízí otázka, v jakých odvětvích rostly nejvíce platy? Nejvíce rostly platy ve veřejném sektoru, v němž ostatně rostla i minimální mzda. Nejeden analytik je toho názoru, že mzdová dynamika překonala veškerá očekávání. Nepočítalo se s takovými výsledky, jsou zde totiž signály ekonomického ochlazení. 

Proč se zvedají platy?

Platy se zvedají především kvůli tomu, že je na trhu stále málo zaměstnanců. V Česku je aktuálně více volných pracovních pozic než nezaměstnaných lidí, což firmy nutí k tomu nabízet svým zaměstnancům více peněz. Chtějí si je udržet, nemají zájem o to, aby je převzala konkurence do svých spárů. 

Důvodem zvyšujících se platů je také to, že politici zvýšili minimální mzdu, tím tedy výrazně poskočily platy ve zmiňovaných veřejných sektorech.

Dalším faktorem je inflace. Nyní je v prvním čtvrtletí roku 2022 rekordní inflace, která přesahuje 10% a to je také důvodem k tomu, aby se zvyšovali mzdy, protože reálně náklady jsou všude vyšší, které se projevují jak ve spotřebě, tak ve službách.