Průmyslové váhy mají široké využití

Průmyslová váha

Když se řekne váha, většině lidem vyvstane na mysl klasická domácí osobní váha, kterou jednou za čas používá skoro každý. V domácnosti se pak ještě běžně využívají i kuchyňské typy, které sice nedisponují takovou nosností jako ty osobní, nicméně jsou obvykle mnohem přesnější.

Samostatnou kapitolou jsou pak průmyslovém váhy, jež již nejsou určeny pro domácí použití, ale ocení je hlavně v průmyslu. Ovšem nejen tam.

Kde přesně se používají?

Průmyslové váhy se využívají prakticky na všech místech, kde je nezbytné provádět vážení zboží, materiálu nebo výrobků. To znamená skoro všude. Je pochopitelné, že se jedná o daleko kvalitnější, ovšem i výrazně dražší modely. Hodně zde záleží na tom, co přesně je potřeba zvážit. Průmyslová váha totiž není pouze jedna, ale mezi jednotlivými verzemi jsou obrovské rozdíly.

V zemědělství se používají třeba zcela odlišné druhy než například v dopravě, v průmyslu nebo ve skladovacích prostorách. Specialitou jsou pak tenzometrické váhy. Ty jsou určeny k vážení opravdu velkých hmotných těles jako jsou přepravní letadla, vagóny či stavební technika. Není asi třeba dodávat, že takové modely jsou zdaleka nejdražší.

Oprava

Většinou, když přestane osobní či kuchyňská váha vykonávat svou službu správně, koupí se nová. Takovýto postup je u některých průmyslových vah krajně neekonomický.

Nové totiž stojí nemalé peníze a takřka vždy jde pro majitele o vyšší investici, než by si přál. Proto již mnozí dodavatelé vah nabízejí krom samotných výrobků i servisní služby.

Standardně se opravují třeba silniční váhy, jež by měly být maximálně přesné. V opačném případě může docházet ke ztrátám zisku či dokonce v případě převážení vozidla i k nehodám.

Samotná oprava obvykle trvá několik dní, nicméně je daleko levnější než kompletní výměna.