Round Hill Capital a Michael Bickford – kdo je novým majitelem RPG (bývalých OKD) bytů na Ostravsku?

Je to největší realitní transakce roku. V jeden okamžik změnilo více než 43 tisíc bytů svého majitelé. Bývalí nájemníci tzv. OKD bytů později RPG Byty, které v rámci privatizace hornického impéria získal finančním a miliardář Zdeněk Bakala jako jakousi “prémii”, budou mít nového pana domácího. Stává se jím americký Michael Bickford  a jeho firma Round Hill Capital.

Co je Round Hill Capital a kdo je Michael D. Bickford?

Round Hill Capital (RHC) je firma, nebi spíše fond hospodařící s penězi klientů a investující je převážně do nemovitostí. V roce 2002 ji založil bývalý realitní makléř Michale Bickford ve známé investiční bance Morgan Stanley, konkrétně v divizi pro mezinárodní realitní obchody. Zde získal zkušenosti, po sedmi letech se osamostatnil a založil vlastní společnost. Ta vlastní rozsáhlé nemovitosti po celé Evropě – zejména v Holandsku, Německu, Rakousku, Belgii a Velké Británii. Spolu s RPG byty přes 55 tisíc. RPG vlastní přes 43 tisíc bytů o celkové ploše 2,6 milionů metrů čtverečních. Nejedná se jen o byty, jde i o lukrativní nebytové prostory a pozemky, jsou na Ostravsku. Součástí koupě je i servisní organizace RPG Služby, která zajišťuje správu bytového fondu.

Před nedávnem se RHC zbavila část svých aktivit v Británii, za necelou miliardu dolarů (cca 600 milionů liber)prodala komplex studentského bydlení Nido čítající 2375 studenských lůžek v centrálním Londýně. V roce 2012 je přitom koupilo za 415 milionů liber. Na investici tak vcelku slušně vydělal.

Na sociální bydlení zase vsadil Bickford v Holandsku. Před měsícem byla dokončena transakce, při níž získal do vlastnictví 3780 bytů pro převážně sociální bydlení. Oznámená cena byla 365 milionů euro.

Za kolik koupil české byty není prozatím známo. Možnou nápovědou může být jedna z prvních skutečně velkých akvizicích RHC, kdy v roce 2007 koupila německou firmu Vitus Group, která tehdy spravovala kolem 30 bytů po celé Evropě. Bickford ji tehdy získal za 1,3 miliardy Euro.

Michael Bickford se narodil v Connecticutu v rodině varmontského farmáře. Jeho otec hrál koňské polo a tento zájem po něm syn zdědil. Polo hraje na vrcholové úrovni. Na univerzitu chodil v Nashville v Tennessee. Žije s manželkou Maria Paulou a synem v Londýně a v americkém Palm Beach. Má také podíl ve filmové společnosti Teton Gravity specializující se na videa extrémních sportů,