SEO pluginy pro WordPress dokážou s webem zázraky, musíte ale vědět, které vyzkoušet

SEO optimalizace pro vyhledávače profesionálně

Dělat SEO optimalizace pro vyhledávače profesionálně a raz dva přeskočit vaši konkurenci bude se SEO pluginy pro WordPress procházka růžovou zahradou.

Ne, nebude to bez práce.

Ale máte-li web na redakčním systému WordPress, asi už víte, že ten toho sám o sobě – co se týče optimalizace pro vyhledávače – moc neumí. Naopak pomocí těch správných pluginů toho zvládnete spoustu a bude to navíc nesrovnatelně jednodušší a levnější, než kdybyste si jednotlivé funkcionality nechávali programovat na míru.

V tomto článku se dozvíte, které SEO pluginy má smysl vyzkoušet a k čemu se vám budou hodit.

SEO pluginy pro WP, díky kterým bude optimalizace hračka

WordPress je nejrozšířenější redakční systém na světě – běží na něm asi třetina všech webových stránek. A to je pro vývojáře pořádná motivace k tomu, aby stále přicházeli s dalšími vylepšeními v podobě nových a nových pluginů. Udržet si pak přehled v celé té záplavě možností si vyžaduje notnou dávku úsilí.

Souhrn nejužitečnějších pluginů, které můžete směle využít při optimalizaci pro vyhledávače, tedy může přijít vhod.

Zvládněte většinu práce jen s jediným pluginem

 • Yoast SEO
 • All in One SEO Pack

Komplexní pluginy Yoast SEO nebo All in One SEO Pack

Není náhoda, že jde o vůbec nejrozšířenější pluginy pro SEO.

Poslouží dobře těm, kteří zatím řeší jen základní on-page optimalizaci: nastavíte s nimi title a meta description, což WordPress jinak sám neumí.

Kromě toho ale mají nepřeberné množství pokročilejších funkcí. Můžete si pro titulky a descriptiony vytvořit vlastní vzory, přidat drobečkovou navigaci, odkaz na sitemapu a robots.txt. Vyřešíte kanonizaci, přesměrování i automatické prolinkování pomocí interních odkazů. Samozřejmostí je podpora Google Search Console, RSS a Custom Post Types. A můžete sledovat výskyt chybových stránek.

Nastavení je opravdu mnoho a stojí za to pluginy vyzkoušet, abyste zjistili, který vám vyhovuje více, a také si ujasnili, které oblasti vám stačí řešit za pomocí komplexního pluginu, a pro které budete hledat specifičtěji orientované pluginy.

Interní prolinkování snadno a rychle

 • SEO Smart Links
 • Yet Another Related Posts Plugin (YARPP)
 • Instant Breadcrumbs

SEO Smart Links

Díky pluginu SEO Smart Links pro vás bude interní prolinkování snadné jako facka. Stačí, když si zvolíte konkrétní klíčové slovo a k němu příslušnou landing page. SEO Smart Links sám prohledá všechny příspěvky a komentáře na vašem webu a všude, kde klíčové slovo objeví, automaticky z něj udělá interní odkaz.

Yet Another Related Posts Plugin (YARPP)

Další možností, jak obohatit své příspěvky o tematicky související odkazy, je nabídnout čtenářům tipy na další podobné články.

Instant Breadcrumbs

Pokud chcete svým návštěvníkům usnadnit orientaci na webu, ale vaše šablona bohužel nepodporuje drobečkovou navigaci, řešením je instalace pluginu Instant Breadcrumbs. Na rozdíl od mnoha konkurenčních pluginů umožňuje zůstat u vaší stávající šablony, aniž byste ji museli editovat.

Pomocníci při řešení chybových stránek 404

 • Broken Link Checker
 • 404 Silent Salesman

Broken Link Checker

Není nic horšího, než když na neexistující stránky odkazujete přímo z vašeho vlastního webu. S pluginem Broken Link Checker, který umí monitorovat vnik nových 404 na vašem webu, se takového faux pas už nedopustíte.

404 Silent Salesman

Když už se přece jen stane, že na návštěvníka vykoukne namísto stránky s žádaným obsahem jeden ze stavových kódů, měli byste udělat maximum, aby zklamaný návštěvník nadobro neodešel z webu pryč. V případě 404 je klíčem k úspěchu správně vyladěná chybová stránka.

Bohužel ne každá šablona řeší chybové stránky optimálně. S tímto problémem si naštěstí umí poradit plugin 404 Silent Salesman, který vám i při nespolupracující šabloně umožní zpracovávat vzniklé 404.

Přesměrování už nebude vaší noční můrou

 • Advanced Permalinks
 • Redirection
 • Quick Page/Post Redirect plugin

Advanced Permalinks

Jestliže přecházíte s webem na novou strukturu URL adres (např. z www.eshop.cz/zahrada/sekacky/aku-sekacka-xyz na www.eshop.cz/aku-sekacka-xyz), nemusíte se s přesměrováním trápit stránku po stránce. Skvělým pomocníkem vám bude plugin Advanced Permalinks.

Quick Page/Post Redirect Plugin

Přesměrovat jednotlivé příspěvky a stránky vám pomůže Quick Page/Post Redirect Plugin. U každé stránky a příspěvku budete moct jednoduše zadat novou URL adresu a typ přesměrování (301, 302 nebo meta).

Redirection

Rozsáhlejší přesměrování umí hravě zvládnout plugin Redirection. Umožňuje přesměrovávat konkrétní dvojice URL adres, využít regulárních výrazů a podporuje i import dat z csv souboru.

Nezapomeňte optimalizovat i stránky kategorií

 • WP Custom Category Pages
 • WP Custom Category Meta

WP Custom Category Pages

Bohužel WordPress neumožňuje editovat nadpisy a textový obsah u stránek kategorií. Využíváte-li tedy na svém webu i stránky kategorií, měli byste je rozhodně optimalizovat, a bez vhodného pluginu se neobejdete. Nadpisy a texty stránek dokážete nastavit s WP Custom Category Pages.

WP Custom Category Meta

S tímto pluginem dokážete u stránek kategorií nastavit i vlastní titulek a meta description.

Pomozte vyhledávačům s indexací obsahu

 • Google XML Sitemaps
 • WP Video SEO
 • HTML Page Sitemap

Google XML Sitemaps

Plugin s více než dvěma miliony instalací vám vygeneruje soubor sitemap.xml.

HTML Page Sitemap

Pokud budete na webu chtít vygenerovanou klasickou HTML sitemapu (ne XML), poradí si s tím plugin HTML Page Sitemap.

WP Video SEO

Jestliže na webu užíváte také video obsah, hodit se vám bude plugin WP Video SEO. Usnadní vyhledávačům nalezení a správné zaindexování videa. Díky pluginu proběhne zaindexování rychleji (což vyhledávače ocení) a postará se i o zobrazení náhledového obrázku videa ve výsledcích vyhledávání.

Vylepšete kód o strukturovaná data

 • WP Social SEO Booster – Knowledge Graph Social Signals SEO
 • Twitter Cards

WP Social SEO Booster – Knowledge Graph Social Signals SEO

Úpravy zdrojového kódu, které vám umožní naplno využít síly strukturovaných dat, vám zajistí plugin WP Social SEO Booster – Knowledge Graph Social Signals SEO. Umí mikrodata, mikroformáty, Google autorství, ale i RDF pro Google nebo Open Graph pro Facebook.

Twitter Cards

Tento plugin vám díky speciálním Twitter Card meta značkám u jednotlivých příspěvků pomůže vylepšit sdílení obsahu na Twitteru.

Okořeňte obsah webu správnými ingrediencemi

 • Squirrly SEO 2019 (Strategy)
 • OnePress Social Locker
 • Simple Popup Manager
 • SEO Friendly Images
 • SEO Image Renamer
 • Social Author Bio
 • Local Search SEO Contact Page
 • Relevanssi – a better search
 • Live Chat from ClickDesk – Live Chat – Help Desk Plugin for Websites

Squirrly SEO 2019 (Strategy)

Díky tomuto pluginu můžete obohatit obsah svých stránek o relevantní obrázky, tweety, články a další typy obsahu. Stačí, když zadáte klíčové slovo, a z množství materiálů, které vám plugin vyhledá, si ty nejzajímavější přidáte na stránku pouhým kliknutím myši. Squirrly SEO 2019 toho umí mnohem víc – základní funkcionality získáte po emailové registraci zadarmo, za rozšiřující možnosti si ovšem budete muset připlatit.

Simple Popup Manager

Je-li určitá informace pro návštěvníky vašeho webu natolik zásadní, že byste na ni potřebovali upozornit pomocí vyskakovacího okna, použijte plugin Simple Popup Manager.

OnePress Social Locker

Pokud jste si na nějakém obsahu dali opravdu záležet a rádi byste z jeho zveřejnění měli nějaký viditelný přínos, můžete část obsahu zpřístupnit pouze těm čtenářům, kteří vás na oplátku podpoří na sociálních sítích. Tuto směnu dokáže zrealizovat plugin OnePress Social Locker.

SEO Friendly Images

SEO Friendly Images vám dobře poslouží, jestliže potřebujete upravit ALT atributy obrázků podle určitého vzoru.

SEO Image Renamer

SEO Image Renamer se vám při práci s obrázky bude hodit také. Využijete jej pro hromadné změny atributů.

Social Author Bio

Nejen vaše čtenáře, ale i samotný Google zajímá, kdo je autorem článků na vašem webu a jestli jde o experta v daném oboru. Tyto informace o autorovi vám v pěkném boxíku pod každým příspěvkem pomůže doplnit plugin Social Author Bio.

Local Search SEO Contact Page

Optimalizovat vaše kontaktní údaje za využití strukturovaných dat vám umožní rozšíření Local Search SEO Contact Page.

Relevanssi – A Better Search

Nedostačuje vašim potřebám standardní wordpressovské políčko pro vyhledávání obsahu? S pluginem Relevanssi – A Better Search můžete vyhledávání na webu posunout na úplně jiný level.

Live Chat from ClickDesk – Live Chat – Help Desk Plugin for Websites

Toužíte po více interakcích s návštěvníky svých stránek? Řešením může být online chat, který nebude s pluginem Live Chat from ClickDesk – Live Chat – Help Desk žádný problém. Plugin umožní i offline chatování včetně podpory hlasových a video zpráv.

Motivujte ke sdílení na sociálních sítích

· Socialize

· Shareholic

SEO

Socialize nebo Shareholic

Věděli jste, že sociální sítě mají největší vliv na prodloužení životnosti vašich článků? Nenechte své výtvory zapadnout a vyzkoušejte Socialize nebo Shareholic. Pluginy, díky jejichž nepřeberným možnostem nastavení můžete nalákat ke sdílení na sociálních sítích násobně větší počet lidí.

Rozpoutejte pořádnou diskusi

 • Subscribe To Comments Reloaded
 • Disqus
 • Comments Evolved for WordPress
 • Social Login
 • Commnet Luv

Subscribe To Comments Reloaded

Aby diskuse pod vaším článkem zdárně plynula, bude se vám hodit plugin Subscribe To Comments Reloaded. Jak už jeho anglický název napovídá, plugin dokáže diskutujícího emailem upozornit na nový komentář.

Disqus

Využít můžete i plugin pro jeden z nejpopulárnějších komentářových systémů současnosti – Disqus. Kromě emailových notifikací usnadní čtenářům zapojení se do diskuse díky předvyplněným údajům – komentovat lze pod svým facebookovým nebo twitterovým profilem nebo třeba přihlášením se k účtu Google.

Comments Evolved for WordPress

Komentovat pod svým účtem na sociálních sítích budou vaši čtenáři moct také, když si instalujete plugin Comments Evolved for WordPress. Každý si pak z příslušné záložky bude mít možnost vybrat, zda se do diskuse zapojí v klasických wordpressových komentářích, v systému Disqus, nebo bude komentovat přes svůj účet na Googlu, nebo Facebooku.

Social Login

Díky tomuto pluginu bude mít návštěvník vašeho webu na výběr z více jak 35 možností, přes kterou sociální síť se přihlásí a začne komentovat.

Comment Luv

Hodně navnadit k zapojení se do diskuze umí plugin Comment Luv. Ten totiž dokáže ke každému komentáři přidat i odkaz na článek z osobního blogu diskutujícího.

Testujte a měřte

 • WordPress Landing Pages
 • SES Theme Split Test
 • Google Analytics Dashboard Plugin
 • Social Metrics
 • Majestic SEO Dashboard Widget

WordPress Landing Pages

Vybrat to správné rozvržení vstupní stránky můžete pomocí jednoduchého A/B testování, které nabízí plugin WordPress Landing Pages.

SES Theme Split Test

Náročnější analytici můžou díky pluginu SES Theme Split Test porovnávat i jednotlivé šablony.

Google Analytics Dashboard Plugin

Propojit váš web s měřícím nástrojem Google Analytics umí plugin Google Analytics Dashboard od MonsterInsights.

Social Metrics

Plugin Social Metrics vám zase dokáže změřit odezvu vašich článků na populárních sociálních sítích.

Majestic SEO Dashboard Widget

Sledovat váš pokrok v linkbuildingu (množství zpětných odkazů) přímo na nástěnce redakčního systému vám umožní plugin Majestic SEO Dashboard Widget.

Pomocí pluginů dokážete z WordPressu vytvořit opravdu mocný redakční systém podporující vaše úsilí v oblasti SEO. Využít můžete pluginy, které elegantně vyřeší přesměrování, interní prolinkování, strukturovaná data i mnoho dalších specialit, aniž byste vy sami museli jakkoli zasahovat do kódu. Důmyslné pluginy dokáží zlákat vaše čtenáře ke komentování i sdílení obsahu na sociálních sítích. Se kterými SEO pluginy máte zkušenost? Nebo znáte i jiné, které by si podle vás také zasloužily zmínku? Podělte se o své doporučení do komentářů.