Školní batohy – jak vybrat ten správný?

Školní batoh

Vzhled, barva nebo patřičný obrázek? Školní batoh musí podléhat přísnějším kritériím výběru, než podle jakých by vybíraly batoh samy děti. Při výběru se jako rodiče školáků musíte zaměřit na zdravotní aspekty, protože jistě chcete pro svého školáka vybrat to nejlepší.

Zaměřte se na ergonomii a konstrukci batohu, velikost, hmotnost a vnitřní uspořádání batohu. Při volbě dbejte na to, aby měl batoh reflexní prvky pro zajištění bezpečnosti vašeho dítěte a samozřejmě dohlédněte na zpracování a materiál, z jakého je vyroben.

Předejděte vadnému držení těla výběrem správného batohu

Vadné držení těla a bolesti zad trápí děti již ve školním věku a jistě nechcete, aby zrovna vaše dítě trpělo bolestmi šíje a zatuhlostí zádových svalů od malička, je proto dobré výběrem správného dětského školního batohu těmto obtížím předejít.

Rada je prostá. Zaměřte se pouze na batohy z nabídky školních batohů určených na nošení učebnic a batohů a vyvarujte se alternativám v podobě sportovních batůžků či levných tašek na záda.

Batoh do školy

Sportovní batohy jsou sice atraktivní variantou, často i levnější, ale neodpovídají ergonomickým ani konstrukčním požadavkům.

Základem výběru je ergonomie, tvar a hmotnost

Batoh do školy musí mít ergonomicky tvarovaný zádový systém s podporou páteře a anatomicky tvarované ramenní popruhy. Ergonomický batoh musí dítěti přilnout k zádům, zároveň by měl být tvarem vyšší než širší, aby došlo k rozložení hmotnosti a nedocházelo k přetěžování dětské páteře.

Batoh s pevnými zády by měl mít zároveň prodyšné polstrování, což umožní dítěti maximální flexibilitu a pohodlí bez pocení v teplém počasí.

Kromě ergonomie se při výběru zaměřte na hmotnost. Pro děti 1. stupně by neměly prázdné batohy svou hmotností překročit 1,2 kg, u starších dětí cca 1,4 kg, u drobnějších a hubenějších dětí volte batohy s ještě menší hmotností.

Zároveň mějte na paměti, že by děti neměly nosit na zádech zátěž větší než 10-12 % své váhy, což bývá s množstvím sešitů a učebnic často velký problém. Důležité je i praktické vnitřní členění, které rozloží hmotnost a umožní dítěti mít v batohu pořádek a přehled.

Školní batoh

Myslete na bezpečnost

Neméně důležitými kritérii výběru jsou reflexní prvky a použitý materiál. Jistě chcete, aby vaše dítě bylo v bezpečí při cestách do nebo ze školy, proto vybírejte batoh s dostatkem reflexních prvků, ideálně osazených na bocích, čele batohu, příp. popruzích.

Kromě reflexních prvků věnujte pozornost i zpracování a materiálu, ze kterého je výrobek vyroben, zda splňuje atesty a normy zaručující zdravotní nezávadnost.

Batoh je určený dětem

A proto nezapomeňte na design a zeptat se na názor dítěte, jakou barvu a s jakým motivem by si batoh přálo. Ale i zde buďte s výběrem opatrní, pořízení kvalitního školního batohu je finančně náročná záležitost a volbou barvy a motivu neutrálního charakteru se samozřejmě vyvarujete toho, že se školákovi konkrétní motiv omrzí a vy tak budete muset za rok kupovat nový.

Suntanshop.cz – výrobce a prodejce kvalitních dětských batohů a aktovek