Stále hodně využívané hutní materiály

nerezová ocel

Jestliže se podrobně zaměříte na hutní průmysl, přesvědčíte se o širokém záběru materiálů. Nechybí zde letecké materiály, hliník, plast a nerezová ocel. Pomocí nejrůznějších postupů se všechno dál zpracovává na užitečné produkty.

Rozsáhlé využití produktů

Najdete skutečně hodně činností, kde se setkáte s praktickým využíváním hutních výrobků. Pracují s nimi hlavně domácí kutilové, řemeslníci, požární ochrana, ale také výrobní firmy, stavebnictví a letectví. Možná si to ani neuvědomíte, jak jsme jimi obklopeni, dokud nezačnete bedlivě sledovat všelijaké plechy, tyče, desky a trubky. Zhotovují se v nejrůznějších tvarech a rozměrech. Hliník se řadí k materiálům s velice jednoduchým zpracováním. Pokud se však jedná o jeho slitiny s dalšími prvky, ty mají mnohem lepší vlastnosti. Jedná se především o vyšší trvanlivost, pevnost, snadnost zpracovávání, lehkost, odolnost proti korozi nebo vysokou recyklovatelnost. Jiné plusy dále závisí na zvolení slitinového prvku.

Nejznámější druhy oceli

Ocel není jen jedna, ale rozděluje se na několik druhů. Ty se pak od sebe liší odolností proti korozi, což se považuje za specifický faktor. Pro lepší rozeznatelnost použití se nerezové jakosti opatřují čísly. 1.4104 / 430 F je využitelná hlavně v prostředí s vodou a párou, kde se dobře vypořádá s korozí. Jedná se o magnetickou, leštitelnou a martenzitickou ocel s obsahem síry. Nejčastěji se používá pro obrábění na automatech. Jako ocel s dobrou kalitelností je známá 1.4112 /440 B, která se dodává v tyčích. Tento leštitelný, magnetický a martenzitický typ se využívá k vyrábění hřídelí, nožů, břitů vah, chirurgických a jiných nástrojů. Obtížněji se svařuje 1.4006 / 410, ale je ceněna díky své kalitelnosti. Seženete ji v podobě tyčí, ale někdy i plechu, a to v žíhaném nebo zušlechtěném stavu QT650. Slouží pro středně namáhané součásti a hřídele.