Stavební spoření: Výhodná možnost financování bydlení i studia

stavební spoření

Také vás zajímá, jak budete financovat vysokoškolské studium svých dětí nebo z čeho si pořídí své vlastní bydlení, až vylétnou z rodného hnízda? Pro tyto případy je nutné přemýšlet daleko do budoucnosti, máte-li děti ještě v peřince. Život ale letí rychle jako šíp a našetřené peníze se vám určitě budou hodit. V čem tkví výhody stavebního spoření?

Příspěvek od státu

Výhodou stavebního spoření je bezesporu státní příspěvek. Kde jinde dostanete od státu peníze zadarmo? A čím více ušetříte svých peněz, tím více vám stát dá. Státní podpora činí 10 % z vkladů, maximálně 2 000 Kč ročně. Kdo tedy myslí ekonomicky a chce ušetřit co nejvíce, ukládá si každým rokem na účet stavebního spoření 20 000 Kč.

Po šesti letech peníze využijete na cokoliv

I když má stavební spoření ve svém názvu slovo stavební, po šesti letech od jeho založení je možné naspořené finance použít na cokoliv – třeba i na financování vysokoškolského studia vašich dětí. A protože to nebývá nejlevnější záležitostí, velmi často je zapotřebí na studium i půl milionu korun, měli byste začít dětem šetřit co nejdříve. Pak vám totiž odpadnou starosti s tím, jak se vaše dítě během studia na kolejích uživí.

Výhodný finanční produkt

I v současné době, kdy úroky na bankovních spořicích účtech jsou poměrně nízké, patří stavební spoření stále k výhodným formám šetření peněz. Na stavebním spoření je možné získat úrok až 1,2 %. Když k tomu připočtete státní podporu, získáte finanční produkt, který se opravdu vyplatí. Celkově totiž můžete vydělat až 3,8 % ročně. Navíc v rodině lze mít smluv o stavebním spoření hned několik – na každého člena zvlášť, a to dokonce včetně dětí, a na každou smlouvu čerpat státní příspěvek.

Pojištění vkladů stavebního spoření ze zákona

Už v minulosti se v České republice několikrát stalo, že banka zkrachovala. Pochopitelně, že z tohoto důvodu mají klienti o své uložené peníze strach. Vklady stavebního spoření jsou pojištěné ze zákona až na částku 100 000 EUR. Není třeba se proto obávat, že byste o finance v případě krachu stavební spořitelny přišli.

Internetový servis jako pohodlné získání informací

V době internetu je velkou výhodou, že informace o stavebním spoření, o výši vkladu, nejnovějších aktualitách a podobně získává klient z internetového servisu. Stačí se pouze zdarma připojit do svého účtu. Je to snadné a pohodlné. Pomocí jednoduché webové kalkulačky orientačně zjistíte, jakou částku naspoříte při dané výši vkladu a délce spoření. V částce však nejsou započítány poplatky za vedení účtu, ani srážka daně, s čímž je nutné počítat. Tyto údaje jsou uvedené v sazebníku, který je k dispozici třeba u finančního poradce, s nímž je ostatně možné konzultovat všechny otázky, jež vás zajímají, nebo rovnou uzavřít smlouvu o stavebním spoření.