Tlumiče odejdou vždy v nejméně vhodný okamžik. Jak poznat, že dosluhují?

Prakticky každou jízdou v autě se jednotlivé autodíly opotřebovávají a snižuje se jim životnost. V případě, že se obáváte možných nežádoucích scénářů (například typu, že zůstanete někde vězet), nepodceňujte pravidelné kontroly v autoservisu, které mohou podchytit tyto situace. Kontroly nepodceňujte hlavně proto, že mohou velmi často zlobit tlumiče BMW či tlumiče jiné značky. Zpravidla odchází v okamžik, kdy to nejméně čekáte.

Tlumiče jsou důležitým autodílem

Tlumiče do auta jsou považovány za jeden z nejdůležitějších komponentů, který v automobile najdete. Ale stejně jako jiné autodíly, ani tento není věčný. I on má svou životnost a opotřebovává se velmi často rychleji než jiné části auta. I proto je důležité ho kontrolovat a sledovat, ideálně by je mělo sledovat oko zkušeného technika. 

Tato komponenta má svůj úkol. Především zajišťuje lepší kontakt pneumatiky s vozovkou. Pokud se vám zdá, že kolo nesedí na vozovce, tlumiče vypovídají, proto do servisu urychleně zavítejte. Nejčastěji to poznáte tak, že se v zatáčkách kola odchlipují od asfaltu. 

Úkol, který nesmí jít stranou

Z vyřčeného tedy vyplývá, že tlumiče mají úkol, který rozhodně nesmí jít stranou. Svůj účel musí vykonávat co nejrychleji a nejvýkonněji to jen jde. Nesmí autu dovolit, aby se nějak významně naklánělo, a to už vůbec ne v zatáčkách nebo při setkání s bočním větrem. 

Jinými slovy se tlumiče podílí na bezpečné jízdě. A to i tehdy, kdy je auto plně naloženo.

Houpání není přijatelné

Jak poznat špatné tlumiče už víme. Tedy víme alespoň základní signály, které na tento problém upozorňují. Všímejte si sebemenšího houpání, nejen na nerovnostech, které se na silnicích budou nacházet, případně nejen v zatáčkách či při boji s bočním větrem. 

Pokud houpání necháte dojít daleko a budete ho ignorovat, připravte se na to, že v jeden moment to tlumiče nezvládnou a pružiny prasknou.