Typů jeřábů najdete mnoho. Základ je ale vždy stejný už od dob starého Říma. Nechte se inspirovat tím nejzajímavějším, co svět ocelových pavouků přináší.

jeřáby

Bez vynálezů, o kterých se učí už děti na základních školách, by nefungoval ani jeden typ jeřábů, které se v dnešní době používají. Každý milovník techniky a velkých strojů určitě ví, že se jedná o kladku, páku, kolo a nakloněnou rovinu. Tyto vymoženosti spatřily světlo světa už v dávné historii a slouží nám zcela spolehlivě dodnes. V naší redakci jsme sepsali seznam těch nejzajímavějších událostí, které se na poli manipulační techniky udály, ať už z pohledu historie, nebo z hlediska kuriozit současné doby.

Jeřábů mají v první řadě šetřit lidskou práci. Ne vždy tomu tak ale bylo!

Zatímco v dnešní době je hlavním úkolem strojů snižovat lidskou práci, úsilí a dbát na bezpečnost práce, ve starověkém Římě sloužil člověk jako pohon dobových stavebních jeřábů, bez kterých by nemohla být realizována žádná stavba. V dřevěných kolostrojích byli uzavřeni a odsouzeni k nelidské dřině hlavně otroci a trestanci.

Repliky historických strojů najdou využití i v dnešní době

Zajímavé je, že některé vynálezy překonaly svou dobu a ani dnešní moderní technologie je nepředčí. Příkladem může být jeřáb na lidský pohon postavený v roce 2006 tesařem a odborníkem na historické krovy Petrem Růžičkou a projektantem Vítem Mlazovským. Vyrobili jej pouze za pomoci dobových technologií a ruční tesařskou prací. K vidění byl stroj nejdříve na výstavě na Pražském hradě a libeňské synagoze. Jeho funkčnost ale skutečně vyzkoušeli až při opravě krovu na hradě Točník a později při rekonstrukci střechy Velké věže na hradě Kost.

Z jeřábu luxusní bydlení

Lidská vynalézavost nezná meze. To dokazuje i přestavba přístavního jeřábu z roku 1944, který původně sloužil k nakládání uhlí, na luxusní třípatrový byt. Originální byt se nachází v Kodani a najdete v něm terasu, saunu a místo kabiny zařízený obývací pokoj, ze kterého je krásný výhled na moře. Část bytu je obývána majiteli, ale vrchní část je dostupná k pronájmu. Pokud tedy toužíte po unikátním zážitku, doporučujeme zavítat co nejdříve do Dánska.

Oceloví obři trhají rekordy

Klasické mobilní jeřáby, které si hravě poradí i s 90tunovým nákladem, dokážou zanechat dojem svojí velikostí. To je ale nic ve srovnání rekordmany z řad velkých strojů, které se používají na stavbách výškových budov nebo elektráren. Podívejte se na ty, co nás zaujali nejvíce:

  • Tchaj-sun – Čínský obr se používá při konstrukcích poloponorných plošin používaných při těžbě ropy. Pyšní se nosností až 20 000 tun.
  • LR 13000 – Jeden z nejsilnějších strojů bez pevného ukotvení dokáže zdvihnout břemena o váze až 3 000 tun do výšky 245 m.
  • Bigge 125D – Konstrukce jeřábu ve tvaru písmene A dokáže pokrýt plochu až 113 000 m ². Z toho důvodu se nejčastěji využívá při stavbách elektráren.

Ani v Čechách se nenecháme zahanbit

Srdce každého fanouška techniky před pár lety zaplesalo, když se poprvé v Česku postavil největší pásový příhradový jeřáb. Pomáhal při stavbě šestipodlažního víceúčelového objektu na pražském Pankráci. Po sestavení, které trvalo tři dny, měl za úkol přesunout břemeno o váze 46 tun na rameni o délce až 190 metrů. A vše zvládl bez větších problémů!

Perlička na závěr – v Emirátech je možné cokoliv!

Těžba ropy změnila původní dubajskou poušť v luxusní velkoměsto a jedno z ekonomických center světa. Tempo růstu tohoto města je tak velké, že podle statistik najdete každý čtvrtý ze všech stavebních jeřábů na světě právě v Dubaji.

Máte, stejně jako my, mezi jeřáby svoje favority? Který je ten nejoblíbenější? Měli jste někdy možnost vidět takový stroj osobně nebo jej dokonce řídit? Budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše názory v komentáři pod článkem.