Výhody klimatizace oceníte hlavně v horkém létě

Montáž klimatizace

V mnoha domácnostech se běžným standardem stala klimatizace. Zpříjemní horké dny a v místnosti vytvoří optimální teplotu. A v zimě naopak dokáže zahřát. Jedná se tedy o zařízení s celoročním využitím. Jaké další výhody klimatizace nabízí?

Jak klimatizace vlastně pracuje

Aby klimatizace mohla dobře fungovat, musí být vybavena kompresorem pro uvedení chladiva do pohybu. Tepelný výměník ochlazuje vzduch a nástřik chladiva do výparníku ovládá expanzní ventil. Montáž klimatizace obnáší instalaci venkovní a vnitřní jednotky, jež jsou spolu navzájem propojené. Víte, že první náznak klimatizace se objevil již ve starověku, kdy Římané chladili své domy akvaduktem, jež s ním byly spojené jednou zdí? Tímto způsobem si zpříjemňovali vnitřní prostředí svých obydlí, ovlivněné horkým středomořským podnebím.

Split a Multisplit

V nabídce klimatizace Ostrava najdete dva hlavní typy této ochlazovací techniky. Klimatizace Split je nejběžněji využívaná v domácnostech, v kancelářích, skladech i výrobních halách. Je určená pro chlazení nebo topení pouze v jedné místnosti. Jestliže ale chcete klimatizace využívat ve vícero místnostech, pak je lepší volbou klimatizace Multisplit, jejíž hlavní výhodou je menší počet venkovních jednotek i snadná montáž. Přitom lze na ně napojit jednu až pět vnitřních jednotek, které se ovládají nezávisle na sobě.

Rozdíl mezi těmito druhy klimatizace je také v ceně. Jednoduché zařízení split lze pořídit již za cenu pohybující se okolo 15 tisíc korun. Pochopitelně platí, čím vybavenější klimatizace je, pak je vyšší i její cena. U klimatizací multisplit se cena stanovuje na základě individuálních požadavků zákazníka.

Dá se klimatizací i topit a jaká je její životnost?

Zákazníky především zajímá životnost klimatizace. Její pořízení je celkem finančně nákladnou záležitostí. Předpokládaná doba životnosti klimatizace je asi deset až patnáct let. A protože funguje na principu tepelného čerpadla vzduch-vzduch, lze si s ní i přitápět. Jedná se přitom o celkem úspornou záležitost, je výhodnější než elektrický kotel nebo přímotop.