Zájem o fotovoltaiku roste. Podíl na tom má koronavirus i dotační program

Fotovoltaika

Schválně si při procházce městem nebo vesnicí spočítejte, na kolika rodinných domech se aktuálně nachází solární panely. Určitě už vám nebudou stačit prsty na jedné ruce, možná ani na obou rukách! Zájem o fotovoltaiku totiž výrazně roste, to ostatně prokazují i skutečnosti z prvních pěti měsíců letošního roku, které říkají, že instalovaných solárních panelů bylo o polovinu více než v uplynulém roce ve stejném období. Tuto skutečnost potvrzuje i Ministerstvo životního prostředí České republiky, které tvrdí, že žádostí o dotaci na FVE bylo schváleno podstatně více než v minulém roce. 

Lidé si konečně začínají uvědomovat, že solární panely nejsou marnou investicí, ale že je to jenom přínosná věc, která může snížit energetickou náročnost jejich rodinného domu. Fotovoltaika se velkou měrou podílí na nižších sumách zaplacených za elektřinu, a to lidé oceňují zejména v současné době, kdy elektřina rapidně zdražuje. 

Proč zájem o fotovoltaiku roste?

V souvislosti se zvýšeným zájmem o solární panely se nabízí otázka, proč zájem o fotovoltaiku tak roste. Důvodem toho je především fakt, že koronavirus výrazně snížil ceny solárních panelů. Vlivem pandemie, kterou pocítil celý svět, došlo k pozastavení mnohých projektů a řada výrobců solárních panelů musela jít s cenou solárních panelů níž, aby se udrželi nad vodou. 

Také na tom má svůj podíl i dotační program Nová zelená úsporám, který funguje už nějaký ten pátek. Díky dotačnímu programu je možné získat dotaci na FVE ve výši až padesáti procent způsobilých nákladů. Dotace se může vyšplhat dokonce až do 150 tisíc korun. A to rozhodně není malá částka. 

Standard už i pro střední třídu

Je třeba také konstatovat, že solární panely jsou standardem už i pro střední třídu. Panely začínají sídlit i na domech domácností, které se nepyšní vysokými příjmy, ovšem které chtějí tímto způsobem ušetřit.