Zdravá zábava paddleboarding a jak začít?

Půjčovna paddleboardů Brno

Paddleboarding nebo také pádlování ve stoje známé jako SUP si velmi rychle získal svou oblibu i když současná moderní podoba se objevuje až posledních 10 let. Ačkoliv paddleboarding jako nový rekreační vodní sport pro každého není zatím tak rozšířen jako např. jízda na kole, pokud budete stát na paddleboardu, každý si vás všimne.

Obrovskou výhodou je, že můžete na paddleboardu jezdit v podstatě po jakékoliv vodní hladině. 

V současné době se objevují stále noví výrobci prken pro paddleboarding nebo SUP. Prkno na paddleboarding si můžete vybírat v různých velikostech, stylech i cenách.

V nabídce najdete nafukovací paddleboardy určené pro rekreační využití, desky vhodné na jezera, moře či závody. Můžete ji využít i při rybaření nebo pro cvičení jógy na paddleboardu.

Paddleboard je poháněn pouze vlastní silou pádlem. Díky tomu jde o perfektní kardio cvičení, které pomáhá zmírnit i stress. Velmi často je zmiňován zdravotní přínos tohoto nového sportu.

Používání je velmi jednoduché a díky přirozenému pohybu na čerstvém vzduchu si zlepšíte svou celkovou kondici bez ohledu na to, zda je vám 15 nebo 50 let.

Navíc si na prkně užijete kromě procvičení a vyčištění hlavy i náhled přímo pod vodní hladinu. Zvlášť pokud pojedete přímo po mořské hladině, uvidíte pod sebou úžasný podmořský svět.

Při dodržování základních bezpečnostních pravidel a místních zákonů je SUP či paddleboarding bezpečný pro lidi všech věkových kategorií, tělesných parametrů i atletických schopností. Mnoho olympioniků a profesionálních sportovců používá paddleboard pro doplnění jejich běžného tréninku.

SUP je zábava pro celou rodinu, takže počáteční investice do paddleboardového prkna vám přinese mnoho let nízkonákladové zábavy pod širým nebem.

I když se vám počáteční investice do SUP prkna může zdát vysoká, dobrou zprávou je, že neexistují žádné další průběžné náklady. Stačí sestavit nafukovací paddleboard vzít do ruky pádlo a vyrazit.

Pokud jste začátečník, teď je vhodný čas začít něco nového. Výběr prken na paddleboarding je opravdu hodně široký. Obecně platí, že prkno na SUP o délce 76 cm je dostatečně dlouhé pro začínající paddleboardisty a nadšence.

Se správným výběrem paddleboardového prkna vám také mohou poradit přímo ve specializované prodejně nebo se můžete obrátit online na zkušené jezdce z brněnského e-shopu www.mysticstore.cz, kteří vám rádi poradí.

Jak vybrat pádlo na paddleboard?

Pádlo pro paddleboard je delší, lehčí s ohybem v blízkosti ostří oproti běžnému pádlu pro kánoi. Pádlo pro SUP patří k druhé nejdražší položce, bez kterého se neobejdete.

Jestliže vybíráte pádlo v kamenné prodejně, pomohou vám určit, jak dlouhé potřebujete a následně zkrátí přebytečnou délku pádla a připevní rukojeť.

Stejně jako prkna pro SUP se vyvíjela i paddleboardová pádla. Obecným doporučením je, že pádlo musí být o 10–18 cm vyšší než vy.

Lehčí pádla jsou vyrobena např. z karbonu, což se projeví i na ceně. Na druhou stranu lehké pádlo na SUP sníží únavu rukou, ke které dochází v případě využití těžších pádel.

Záchranná vesta nebo plovací pás

V některých lokalitách mohou být paddleboardy klasifikovány jako lodě. V tomto případě je vyžadována záchranná vesta nebo plovací pás, pokud pádlujete po řece. Klasická záchranná vesta pro vodáky je v tomto případě těžkopádná a celkem zbytečná. To bylo vyřešeno použitím pohodlnějších bederních pásů s nafukovací částí.

V každém případě se však vyplatí zeptat se místní pobřežní stráže nebo plavčíka, zda je vše v pořádku.

Bezpečnostní šňůra pro paddleboard

Asi nejdůležitější část vašeho vybavení je bezpečnostní šňůra, která je upevněna na vašem prknu a kotníku. V případě, že pojedete dál od břehu a přijde vlna, může šňůra představovat rozdíl mezi životem a smrtí. I v lehkém vánku, může vaše prkno odplout mimo váš dosah během několika sekund. Pro šňůru vždy používejte.

Neoprenový oblek – pro určité situace

Pokud nežijete přímo na tropickém ostrově nebo nebudete paddle board používat pouze na dovolené, bude se vám hodit i kvalitní neoprenový oblek. Jak vybrat neopren pro paddleboarding vám poradí v tomto článku.

Mezi jedny z nekvalitních neoprenů patří neopreny značky Mystic. Nabízí pánské i dámské neopreny, které skvěle padnou, mají moderní design a využívají je špičkoví sportovci i nadšenci do vodních sportů.

Nafukovací paddleboardy

Kromě klasických paddleboardů, které jsou vyrobeny z jednoho kusu materiálu, máte možnost využít tzv. nafukovací paddleboardy. Mezi jejich výhody patří komorová konstrukce, a hlavně dosažení malých rozměrů při zabalení.

Nafukovací paddleboard složíte do batohu, ke kterému připevníte rozložené pádlo a můžete vyrazit.

Výhodu nafukovacích paddleboardů oceníte např. po práci, kdy si stačí vzít zabalený batoh a na břehu pouze nafouknout a můžete vyrazit na řeku si vyčistit hlavu a protáhnout se.

Půjčovna paddleboardů Brno

Chcete vyzkoušet paddleboarding a nechce se vám hned kupovat kompletní výbavu a prkno? Máme pro vás řešení – půjčte si paddleboard včetně pádla a dalšího vybavení na den, víkend nebo i několik týdnů v naší půjčovně paddleboardů v Brně.

Nejste z Brna? Nevadí. Půjčujeme paddleboardy po celé ČR s dopravou až k vám domů.