Aby kojení nebolelo: Používejte vhodnou kosmetiku a pomůcky

Kojení je pro novopečenou maminku velmi důležitou součástí mateřství, protože umožňuje dítěti získat důležité živiny pro správný růst a vývoj a zároveň upevňuje mateřské pouto. Mnoho žen ale prožívá bolestivé kojení, které může být frustrující. Co je ještě horší, způsobuje, že se ženy vzdají kojení dříve, než by chtěly. Proto je důležité vědět, jak se vyhnout bolestivému kojení a jak snížit bolest, když se objeví.

Jak správně přiložit dítě k prsu

Jedním z nejčastějších problémů spojených s bolestivým kojením je špatné přichycení dítěte k prsu. V případě, že dítě není správně přisáté, způsobuje podráždění bradavek, odkud pak pramení i bolest prsů. Zkontrolujte, zda je dítě k prsu správně přiloženo. Mělo by mít otevřená ústa dokořán a jimi držet bradavku. 

Pak je důležité, aby dítě bylo přitisknuto k vašemu tělu. Můžete použít kojicí polštář, který je pro dítě velmi pohodlný a měkký a vám pomůže uvolnit ramena a zápěstí, čímž také přispívá ke snížení bolestivosti při kojení.

Když je suchá pokožka

Dalším faktorem, který může způsobit bolavé bradavky, je suchá kůže nebo popraskané bradavky. Jakmile se tak stane, lze použít speciální masti na kojení nebo krém na bradavky, který pomůže hydratovat pokožku a zlepší její stav. 

Je také důležité udržovat správnou hygienu, abyste zabránili infekcím a podráždění. Cesta ke kojení bez bolesti vede tedy i přes vhodné používání kosmetických přípravků, určených na citlivou kůži bradavek. Mezi ně patří například obklady nebo balzám Multi-Mam Compresses s 2QR komplexem, jenž obsahuje aloe vera. To má hojivé účinky a zároveň umí neutralizovat škodlivé bakterie. 

Kromě toho je pro kojení zásadní dobře a kvalitně jíst a doplňovat tekutiny. Má to pozitivní vliv na kvalitu mateřského mléka. Pokud pijete dostatek vody a jíte vyváženou stravu, budete mít dostatek energie pro náročnou tvorbu mléka pro své miminko.